28.11.2017, 00:00

Diskusii o vojne sa na Balkáne nevyhnete

Pôsobila na Medzinárodnom trestnom tribunáli pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v tíme prokurátora, ktorý pracoval na prípade Radovana Karadžića. Dnes sa venuje kampaniam pre verejnosť a podpore ľudských práv v mimovládnej organizácii Človek v ohrození. Právnička Alexandra Kubizniaková.

Diskusii o vojne sa na Balkáne nevyhnete
Zdroj: Reuters

Trestný tribunál vyniesol rozsudok v prípade Ratka Mladića. V čom vidíte najväčší význam tohto rozsudku?
Vojna v bývalej Juhoslávii sa skončila v roku 1995, dnes je rok 2017, pozostalí po obetiach teda museli čakať na spravodlivosť dlhých 22 rokov. Rodiny ľudí, ktorých nikdy nenašli, alebo našli v masových hroboch. Nehovoriac o tých, ktorí vojnu prežili, prežili vraždenie, mučenie, znásilnenia. S nimi sme sa na súde stretli, tie svedectvá musia otriasť každým. Ak má byť justícia o niečom, tak určite o spravodlivosti a zadosťučinení pre obete a pozostalých po obetiach. Tí navyše najprv museli čakať na jeho zatknutie v roku 2011 – až 16 rokov po skončení vojny. To je pre mňa osobne prvá vec, prečo je rozsudok kľúčový. A z pohľadu práva je to znova o spravodlivosti. Najvyšší politickí a vojenskí predstavitelia musia byť zodpovední za zločiny páchané na obyvateľstve na ich príkaz a nezáleží na tom, prečo ich páchajú.

Akú úlohu zohrával Mladić pri genocíde v Srebrenici?
Jeho úlohu stanovil súd – bol odsúdený ako jeden z hlavných členov takzvaného Joint Criminal Entreprise (Spoločný zločinecký plán). Podľa tejto doktríny je každý z účastníkov individuálne zodpovedný za zločiny, ktoré skupina spáchala, plánovala alebo pripravovala v rámci spoločného účelu a plánu. Podľa súdu bolo preukázané, že bosnianskosrbská armáda bola súčasťou operácie, pri ktorej zavraždili tisíce bosnianskych moslimov zo Sre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.