06.03.2019, 00:00

Kataster už lepšie chráni váš majetok

Odborníci upozorňujú na najnovšie služby katastra.

Kataster už lepšie chráni váš majetok
Zdroj: Dreamstime

Vybavte si občiansky preukaz s čipom a čítačkou a aktivujte službu katastra nehnuteľností.

Signalizuje každú zmenu na vašej nehnuteľnosti. Odborníci upozorňujú na najnovšie služby katastra.

1. Aktuálny vlastník nehnuteľností
Chcete kúpiť pozemok a rodinný dom. Takto zistíte, kto ich aktuálne vlastní.
Osobne navštívite katastrálny odbor okresného úradu a vyžiadate si výpis z listu vlastníctva. Takéto výpisy vydáva aj Slovenská pošta na svojich Integrovaných obslužných miestach (IOM). Ak máte prístup na internet, v internetovom vyhľadávači si zadáte „úrad geodézie“– otvorí sa hlavná stránka Úradu geodézie, kartografie a katastra a na webovej stránke skgeodesy.sk sa zobrazia všetky odkazy na stránky, cez ktoré môžete nehnuteľnosti vyhľadávať. Pôjdete do políčka „Mapový klient ZBGIS“.Rada HN: Všetky katastrálne mapy sú už digitálne. Na portáli ZBGIS nájdete nielen všetkých vlastníkov nehnuteľností, ale aj približnú výšku budovy. Web s názvom Mapový klient ZBGIS nahradil niekdajšiu Mapku, je v ňom oproti nej oveľa viac informácií. Cez Mapového klienta si môžete dokonca aj v mobile, ktorý lokalizuje vašu polohu, zistiť, komu patrí budova, pred ktorou ste, a komu patrí pozemok, na ktorom stojíte.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Potrebné údaje na vyhľadávanie majiteľov
Aké údaje musím mať k dispozícii, aby som sa dostal k informácii o vlastníctve?
Na katasterportal.sk stačí, ak poznáte číslo podania, ale na Portáli CICA musíte mať číslo listu vlastníctva alebo meno vlastníka a tam podania, ktoré sa doručujú na katastrálne odbory okresných úradov, či už v listinnej alebo v elektronickej podobe, nie sú evidované. CICA neobsahuje ani grafiku, je len záložné riešenie, ak by katasterportál „spadol“. Mapový portál ZBGIS je prepojený s registrom adries ministerstva vnútra. Máme prepojené tri informačné portály – elektronické služby katastra nehnuteľností a základnú bázu geografického informačného systému. To sú informačné systémy, kde sú rôzne údaje a sú prepojené tak, ako keby ste mali vrstvu ZBGIS a katastra a ďalšiu vrstvu adries. Register adries bol predtým len v bodoch a nikto nevedel, čo za nimi je.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Nehnuteľnosť zaťažená záložným právom
Chcete si overiť, či nehnuteľnosť, o ktorú máte záujem, nie je založená v prospech banky.
Môžete si to overiť priamo na katastrálnom odbore alebo webovej stránke katasterportal.sk či na záložnom portáli CICA. Tam si aj banky pred poskytnutím úveru overujú, či bolo na nehnuteľnosti zapísané v ich prospech záložné právo. Spomínaný katasterportal.sk je síce hojne využívaný, ale je už zastaraný, vyhľadáva sa v ňom zložitejšie.

Rada HN: Ak vypadne server, rozhodujúci je vždy zápis konkrétneho katastrálneho odboru. Informácie, ktoré sú na webovej stránke katasterportal.sk, sú totiž tie, ktoré sa zbierajú z jednotlivých katastrálnych odborov.

---------------------------------------------------------------------------

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.