06.03.2019, 00:00

Kataster už lepšie chráni váš majetok

Odborníci upozorňujú na najnovšie služby katastra.

Kataster už lepšie chráni váš majetok
Zdroj: Dreamstime

Vybavte si občiansky preukaz s čipom a čítačkou a aktivujte službu katastra nehnuteľností.

Signalizuje každú zmenu na vašej nehnuteľnosti. Odborníci upozorňujú na najnovšie služby katastra.

1. Aktuálny vlastník nehnuteľností
Chcete kúpiť pozemok a rodinný dom. Takto zistíte, kto ich aktuálne vlastní.
Osobne navštívite katastrálny odbor okresného úradu a vyžiadate si výpis z listu vlastníctva. Takéto výpisy vydáva aj Slovenská pošta na svojich Integrovaných obslužných miestach (IOM). Ak máte prístup na internet, v internetovom vyhľadávači si zadáte „úrad geodézie“– otvorí sa hlavná stránka Úradu geodézie, kartografie a katastra a na webovej stránke skgeodesy.sk sa zobrazia všetky odkazy na stránky, cez ktoré môžete nehnuteľnosti vyhľadávať. Pôjdete do políčka „Mapový klient ZBGIS“.Rada HN: Všetky katastrálne mapy sú už digitálne. Na portáli ZBGIS nájdete nielen všetkých vlastníkov nehnuteľností, ale aj približnú výšku budovy. Web s názvom Mapový klient ZBGIS nahradil niekdajšiu Mapku, je v ňom oproti nej oveľa viac informácií. Cez Mapového klienta si môžete dokonca aj v mobile, ktorý lokalizuje vašu polohu, zistiť, komu patrí budova, pred ktorou ste, a komu patrí pozemok, na ktorom stojíte.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Potrebné údaje na vyhľadávanie majiteľov
Aké údaje musím mať k dispozícii, aby som sa dostal k informácii o vlastníctve?
Na katasterportal.sk stačí, ak poznáte číslo podania, ale na Portáli CICA musíte mať číslo listu vlastníctva alebo meno vlastníka a tam podania, ktoré sa doručujú na katastrálne odbory okresných úradov, či už v listinnej alebo v elektronickej podobe, nie sú evidované. CICA neobsahuje ani grafiku, je len záložné riešenie, ak by katasterportál „spadol“. Mapový portál ZBGIS je prepojený s registrom adri

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.