15.12.2020, 15:55

Podnikatelia pozor: tieto zmeny by vám mali vo vašom biznise pomôcť

Opatrenia na zmiernenie pandémie sú v mnohých oblastiach podnikania takmer likvidačné. Kompetentní preto pracujú na formách pomoci, ktoré by náročnú situáciu zmiernili.

Podnikatelia pozor: tieto zmeny by vám mali vo vašom biznise pomôcť
Zdroj: TASR/AP

1. Odložené platenie odvodov

Aby sa finančne pomohlo zamestnávateľom a živnostníkom, ktorým výrazne klesli príjmy oproti minulému roku, minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak navrhuje na vláde schváliť odloženie odvodov do Sociálnej poisťovne až do 30. júna 2021.

„Situácia na trhu práce odzrkadľuje nepriaznivý vývoj pandemickej situácie. Dôsledkom toho je znížená schopnosť poistencov splácať odložené odvody a s tým súvisiace obavy o možnosť čerpania financií z Prvej pomoci plus. Preto chceme pomôcť zamestnávateľom a živnostníkom, aby sme ich odľahčili a zároveň ich uistili, že budú môcť aj naďalej čerpať príspevky z Prvej pomoci plus,“ uviedol minister.

Predĺženie termínu odloženia odvodov do 30. júna 2021 sa bude týkať poistného, ktorého splatnosť mali poistenci odloženú za mesiace marec, máj, jún a júl v čase prvej vlny pandémie. Rovnako sa to bude týkať poistného za december 2020, ktoré bude splatné do 30. júna 2021.

Príspevky z Prvej pomoci plus môžu čerpať žiadatelia, ktorí nemajú zaplatené odložené poistné do Sociálnej poisťovne, avšak majú s ňou dohodnutý splátkový kalendár. Platenie dlžných súm za poistné počas splácania podľa dohodnutého splátkového kalendára je oslobodené od úrokov.

2. Pomoc pri platení nájomného 

Nájomná zmluva je založená na právach a povinnostiach zmluvných strán. Povinnosťou prenajímateľa je umožniť nájomcovi užívať predmet nájmu, ktorým môže byť aj nehnuteľný majetok štátu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.