Allianz SDSS
StoryEditor

Taliansky vládny cirkus dostal európske finančné trhy pod tlak

05.06.2018, 00:00
V máji sa situácia vyhrotila vo viacerých krajinách, tak v rozvíjajúcich sa, ako aj rozvinutých. V Južnej Amerike sa k problémovej Venezuele pridala aj Argentína. Venezuela už roky chátra pod diletantským vedením bývalého vodiča autobusov Madura.

Utečenci plnia hranice a tamojšia mena sa dostala do stavu, že z bankoviek si miestni vyrábajú kabelky. Inak nemá žiadnu hodnotu. Argentína ešte pred rokom predala investorom dlhopis so splatnosťou sto rokov. A to i napriek tomu, že táto krajina patrí k svetovej špičke, čo sa týka krachovania. Dnes to opäť vyzerá skôr na ďalší krach ako na šťastný koniec.

Inflácia rastie, mena za máj stratila štvrtinu svojej hodnoty a centrálna banka v stave núdze prudko zvýšila úrokové sadzby. Pre zaujímavosť, tamojšia medziročná inflácia je 26 % a základná úroková sadzba je 40 % p. a. K problémovým krajinám sa pridalo aj Turecko. Prezident Erdogan tvrdo bojuje proti vysokým úrokovým sadzbám. Tie označil za pôvodcu všetkého zla a vyhlásil, že po voľbách na konci júna chce obmedziť nezávislosť centrálnej banky. To spôsobilo prudký prepad tureckej líry a následné zvýšenie sadzieb zo strany (ešte) nezávislej centrálnej banky na 16,5 % p. a.

Situácia sa komplikuje aj v Iráne, keď prezident Trump zrušil dohodu o jadrovom programe, dohodnutú a podpísanú jeho predchodcom. Európske krajiny sa k nej zatiaľ hlásia, no asi ťažko donútia európske podniky pokračovať v obchodovaní s Iránom, keďže tie by čelili americkým sankciám. No a aby toho nebolo málo, v Taliansku sa počas mája postupne formovala vláda s takým vládnym programom, že to investorom vyrazilo dych. Potenciálne koaličné strany, populisti a nacionalisti, púšťali „pikošky“ zo svojho vládneho programu. Od škrtnutia dlhov cez zmenu dôchodkovej reformy až po zavedenie paralelnej meny či minimálneho príjmu. Na najväčšie perly z programu sa pre istotu v referende opýtali aj svojich voličov. A čuduj sa svete, tí s tým súhlasili. Prezident Talianska však odmietol vymenovať navrhovaného ministra financií, poverený premiér vzápätí rezignoval a začali sa spomínať predčasné voľby.

Táto žatva negatívnych udalostí mala zo začiatku len obmedzený globálny negatívny dosah na akciové či dlhopisové trhy. No postupne sa menila v paniku. Talianske dlhopisy a akciové trhy prudko poklesli a potiahli smerom nadol aj ostatné krajiny periférie. Naopak, dlhopisy ostatných krajín eurozóny rástli na cene. Dôsledkom situácie vo Venezuele a Iráne rástla cena ropy až o 7 %. Avšak na konci mája všetky svoje zisky vymazala, keď ruskí a saudskoarabskí predstavitelia vyhlásili, že sú pripravení zvýšiť ťažbu. Americké akciové indexy za máj zhodnotili o 2 – 3 %, podobne aj nemecký. Taliansky trh sa prepadol o takmer 8 %. Na chaos v Taliansku doplatila aj spoločná európska mena. Euro sa oslabilo voči doláru o takmer štyri percentá, podobne aj voči japonskému jenu.   

Rastúce geopolitické riziká predstavujú mimoriadne vážnu hrozbu pre finančné trhy. Riziko je navyše umocnené rastúcimi sadzbami v USA. Mnoho investorov sa radšej z rizikových trhov stiahne a investuje do bezpečných aktív v USA. Tie im už prinášajú akceptovateľné zhodnotenie. A keďže žiadna z týchto udalostí sa nedá jednoducho zvrátiť, neistota na trhoch bude panovať ešte dlho.

Miro Kotov, portfólio manažér, Allianz  –  Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
25. apríl 2024 00:19