Päť otázok a odpovedí k novej regulácii ESMA

Ešte nám ostávajú necelé dva týždne do zavedenia novej regulácie finančných trhov ESMA. Už od 1. augusta sa dramaticky zmenia podmienky obchodovania pre investorov u brokerských spoločností. Denne dostávame desiatky otázok k novým podmienkam. Vyberáme tie najčastejšie:

Päť otázok a odpovedí k novej regulácii ESMA
Zdroj: XTB

Čo sa stane s mojimi otvorenými pozíciami, keď nové pravidlá nadobudnú platnosť?

Obchody otvorené pred vstupom novej regulácie do platnosti ostanú až do uzatvorenia s rovnakou finančnou pákou. Požiadavky na veľkosť účtu sa teda nezvýšia. Iná bude situácia so stop-out pravidlom. To bude aplikované okamžite k 1. augustu. Nová regulácia ho zvýši z aktuálnych 30% na 50% marže.

Ako vysoká páka bude na môj inštrument? 

Tu hovorí regulácia viac ako jasne: Hlavné menové páry 30: 1; Ostatné menové páry, zlato a hlavné akciové indexy 20: 1; Komodity 10: 1; CFD akcie a ďalšie inštrumenty 5: 1; Kryptomeny 2: 1. Nové finančné páky sú násobne nižšie v porovnaní so súčasným stavom. Je však potrebné si uvedomiť, že za určitých podmienok nemusia obchodníci zníženie finančnej páky vôbec zaznamenať.

Ako veľmi sa nová regulácia dotkne môjho obchodovania?

Najdôležitejšou zmenou pre Money-management každého obchodníka bude zníženie finančnej páky. To dopadne na každého rozdielne podľa jej efektívneho využitia. Všeobecne môžeme povedať, že čím vyššiu sumu má obchodník na obchodnom účte a čím nižšie objemy obchoduje, tým menší vplyv na jeho obchodovanie ESMA prinesie a naopak.

V prípade vysokého obchodného účtu a malých otváraných pozícií sa nižšia maximálna páka vôbec nemusí prejaviť, pretože efektívna páka pravdepodobne spĺňa nové pravidlo maximálnej finančnej páky už v súčasnosti. Obchodníci s nižšou čiastkou na obchodnom účte, ktorí zároveň obchodujú vyššie objemy, však budú musieť buď obchodný účet navýšiť, alebo znížiť obchodovanú veľkosť pozície.

Týka sa nová regulácia tiež klasických fyzických akcií? 

Regulácia ESMA smeruje primárne na obchodovanie CFD kontraktov. Zasiahnuté sú teda inštrumenty, ktoré sa obchodujú prostredníctvom CFD (komodity, forex, akciové indexy, CFD akcie). Obchodovanie klasických akcií teda nebude novou reguláciou nijako ovplyvnené. 

Je možné zariadiť, aby sa na mňa nová regulácia nevzťahovala? 

Jedinou schodnou a reálnou možnosťou je stať sa profesionálnym obchodníkom. Kritériá sú prísne – obchodník musí splniť dve z troch nasledujúcich podmienok:
  • Vykonať minimálne 10 transakcií v súhrnnom objeme aspoň 50 tis. eur počas štyroch po sebe idúcich kvartálov
  • Mať veľkosť investičného portfólia minimálne 500 tis. eur
  • Mať relevantnú pracovnú skúsenosť s pákovými inštrumentmi V prípade ich splnenia je možné takému obchodníkovi otvoriť profesionálny účet, v rámci ktorého si zaistí doterajšie podmienky obchodovania.

V prípade ich splnenia je možné takému obchodníkovi otvoriť profesionálny účet, v rámci ktorého si zaistí doterajšie podmienky obchodovania.

(pr)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.