01.08.2018, 00:00

V júli sa finančné trhy upokojili

V júli sa finančné trhy upokojili
Zdroj: Allianz SDSS

Po júnovom zmätku v talianskych dlhopisoch a akciách sa situácia v júli postupne upokojovala. Ako najvýraznejšia a najvplyvnejšia postava vlády sa profiluje predseda Ligy a minister vnútra Matteo Salvini. Jeho tvrdý postoj k migrácii, ktorý dodržiava aj predseda vlády Conte, bol hlavnou témou európskeho diania počas júla.

No pozorné trhy si všimli najmä Salviniho vyhlásenie v rozhovore pre Washington Post, kde pripustil zmenu postoja k členstvu Talianska v Európskej únii aj Európskej menovej únii. Aktuálne tvrdí, že členstvo v oboch európskych zoskupeniach je v záujme Talianska. Zmena postoja sa nie náhodne časovo prekrýva s výsledkami prieskumu verejnej mienky, kde občania odchod Talianska z EÚ či EMÚ neschvaľujú. Pozornosť vlády sa preto bude pravdepodobne sústreďovať na otázku migrácie, kde je veľký priestor na politické body pre Salviniho. Rizikom vývoja v Taliansku však môže byť jesenné schvaľovanie štátneho rozpočtu. 

Aj v júli sa pozornosť trhov sústreďovala na obchodné vojny medzi USA a zvyškom sveta. Atmosféra medzi krajinami hustla a o to viac prekvapil výsledok rokovania predsedu Európskej komisie J. C. Junckera a D. Trumpa v závere mesiaca. Obe strany sa dohodli, že sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselný tovar s výnimkou automobilov. Tiež sa dohodli, že v najbližšom roku sa nebudú zavádzať nové clá.

Od zasadania Európskej centrálnej banky v posledný júlový štvrtok trhy žiadne zásadné novinky neočakávali. A ECB očakávania aj naplnila. Sadzby ponechala, samozrejme, nezmenené a na následnej tlačovej besede jej prezident M. Draghi potvrdil pozitívne vyhliadky eurozóny a ako riziko spomenul vyostrenie obchodných vojen. 

Dlhopisové trhy v prvom júlovom týždni stagnovali na nízkych úrovniach z konca júna. Výnosy nemeckých desaťročných dlhopisov sa pohybovali na úrovniach okolo 0,3 % p. a., blízko miním za posledného pol roka. Potom však výnosy začali pomaly rásť a do konca mesiaca sa dostali na úroveň 0,4 % p. a. Pomerne pokojná situácia bola aj v talianskych dlhopisoch, v prvej polovici mesiaca výnosy klesali z dôvodu poklesu rizikovej prirážky, potom sa však pridali k ostatným dlhopisom a výnosy mierne vzrástli.

Akciové trhy majú za sebou silný mesiac. Podporené boli dobrými hospodárskymi výsledkami spoločností, ako aj prekvapivým výsledkom stretnutia medzi USA a EÚ o clách. Americké akcie sa od začiatku mesiaca zhodnotili o takmer päť percent. Európske a japonské akcie rástli menej výrazne, zhodnotili sa o 2 – 3 percentá. Na tento rok nezvyčajne dobre sa darilo aj indexom rozvíjajúcich sa krajín, ktoré sa zhodnotili o takmer štyri percentá.

Euro počas celého mesiaca oscilovalo v pásme 1,16 – 1,175 USD/EUR. V závere mesiaca sa posilňovalo skôr euro, a preto bolo na mierne silnejších úrovniach ako na jeho začiatku. Stredoeurópske meny sa spamätali z júnového prudkého oslabenia a všetky tri sa zhodne posilnili voči euru. Naopak, aj v júli pokračovala tohtoročná zlatá mizéria. Cena zlata poklesla o ďalšie dve percentá a je najnižšia za posledný rok.

V júli sa na trhy vrátil opatrný optimizmus. Tento rok však optimizmus nikdy príliš dlho nevydržal. Tak  tentoraz sa to azda podarí.

Miro Kotov, portfólio manažér, Allianz  –  Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.