Peniaze na pomoc malým i veľkým diabetikom

Rana medzi oči. Presne tak otrasú rodičmi slová lekára „vaše dieťa má diabetes“. Dospelý pacient má čo robiť, aby sa s touto chorobou naučil žiť, nieto ešte dieťa, ktoré nevie popísať, čo sa s ním deje.

Peniaze na pomoc malým i veľkým diabetikom

„Som matkou dvoch ročných chlapcov, obaja majú diabetes. Moje deti sú veľmi maličké na to, aby mi vedeli povedať ako sa cítia,“ hovorí pani Macijevičová. Obrovskou pomocou sú skúsenosti iných rodičov takýchto detí a edukačné stretnutia, na ktorých sa učia zvládať všetky situácie, ktoré cukrovka prináša.

Takéto stretnutia už niekoľko rokov organizuje aj OZ diabetikinfo.sk. Vďaka príspevku z Grantového programu DôveraPomáha diabetikom od zdravotnej poisťovne Dôvera usporiadalo edukačný víkend pre 20 detí od jedného do 12 rokov. Išlo o novozistených detských diabetikov a ich rodičov. Deti dostali senzory na kontinuálne meranie glykémie a ich rodičia sa učili správne vyhodnotiť namerané hodnoty.   

Čím viac a čím rýchlejšie rodič zistí, ako dieťa reaguje na diabetes, tým lepšie mu vie pomôcť. „Som na materskej dovolenke a nemôžeme si finančne dovoliť zabezpečiť obom deťom senzory, prijímač a vysielač. Neustále som ich musela merať glukomerom, aby som mala istotu, že im neklesá cukor. Používanie kontinuálneho monitoringu bolo pre našu rodinu vykúpením,“ hovorí pani Macijevičová.

Nemusí viac v noci vstávať, aby deti neustále merala, tiež počas hry vidí, ako sa im správa cukor. „Viem si odsledovať potraviny, ktoré sú pre nich vhodné alebo, naopak, im veľmi zvyšujú cukor. Počas edukačného víkendu sme sa s manželom veľa naučili aj o samotnom diabete. Spoznali sme aj iných rodičov, ktorí bojujú s tými istým problémami. Veľmi nám to pomáha a som rada, že existujú ľudia a spoločnosti, ktoré nám pomáhajú zvládať už aj tak ťažkú situáciu s diabetom,“ dodáva mamička malých diabetikov.

Grantový program DôveraPomáha diabetikom podporil:

  • Jem iné, o.z. - kurzy varenia pre diabetikov - recepty nájdete tu
  • NEDÚ, n.o Ľubochňa - brožúru pre deti ako žiť s inzulínovou pumpou – nájdete ju tu
  • Od emócii k poznaniu, n.o.- e-book Tiene cukrovky s 12 skutočnými príbehmi zo života rodín a ľudí s diabetom – príbehy nájdete tu , 4 videá zamerané na vyrovnanie sa pacientov s diabetom – živá knižnica na www.eduma.sk
  • Zväz diabetikov Slovenska - Základná organizácia DIATV Trebišov, ktorý zakúpil kontinuálny monitoring na zapožičiavanie
  • Slovenský pacient, o.z. - príručku Cukrovka a stres – dostupná tu
  • DIAMART Martin - ZO Zväzu diabetikov Slovenska - hodiny stolného tenisu a rehabilitácií spolu s medzinárodným stolnotenisovým turnajom DIAMART
  • Mesto Trenčianske Teplice - besedy pre deti i dospelých o prevencii vzniku cukrovky v Trenčianskych Tepliciach a podujatie DIA Happening
  • FORLIFE, n.o. Komárno, Lekáreň pri nemocnici - skríning hladiny glukózy, triacylglycerolov a cholesterolu v lekárni v Nemocnici Komárno
  • Pojem.sk, o.z. - 5 workshopov na tému varenia vhodných jedál pre diabetikov i edukácie zdravého stravovania u najmladších, v rámci Food revolution day 2018 a Konferencie zdravia Juniorov - školy varenia.
Pomoc dostalo viac ako 4 tisíc diabetikov

„Grant DôveraPomáha diabetikom mohli získať komunity, organizácie alebo aj jednotlivec v prípade, že peniaze použijú na pomoc minimálne piatich osôb s týmto chronickým ochorením. Chceli sme, aby z navrhnutého projektu mal úžitok čo najväčší počet ľudí, bez ohľadu na to, akú majú zdravotnú poisťovňu. Nakoniec sme sumou 25-tisíc eur podporili desať komunít,“ približuje cieľ grantu Roman Mužik, manažér odboru stratégií zdravotnej poisťovne Dôvera.

(pr)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.