Divoké zjazdy, ale aj čarovný relax. Aj to je Horné Rakúsko

Neďaleké Horné Rakúsko má čo ponúknuť milovníkom zimy všetkých kategórií. Šumava očarí ligotajúcou sa scenériou ponad obrovskými zasneženými stromami, strediská Hochficht a Feuerkogel sú ideálne pre rodiny, Dachstein West so 44 km dlhým lyžiarskym okruhom vyzýva k pohybu popri ľadovcovej panoráme.

Divoké zjazdy, ale aj čarovný relax. Aj to je Horné Rakúsko
Zdroj: © Oberösterreich Tourismus GmbH, David Lugmayr

Ideálne pre týždeň na horách a rozlúčku so zimou sú pre Slovákov jarné školské prázdniny strávené v Hornom Rakúsku. Vyhľadávaná lyžiarska oblasť vzdialená od necelých troch hodín od Bratislavy totiž spĺňa tri najdôležitejšie kritériá zimnej lyžovačky podľa ankiet – dobrú dostupnosť a kvalitu zjazdoviek a výhodnú cenu.

Zimný oddych však nie je len o zjazdovaní. Pozrite sa, čo všetko ešte oblasť ponúka:

Ľadovcové výhľady
Najväčší lyžiarsky komplex v Hornom Rakúsku Dachstein West ponúka okrem rozmanitých zjazdoviek a lyžiarskych atrakcií aj nádherné výhľady na takmer 3 000 metrov vysoký Dachstein v objatí ľadovcov.

Kombinácia veľhôr a jazier
Celá oblasť Salzkammergut (Soľná komora) je dokonalou kombináciou hôr a jazier. Známe jazerá Ebensee, Traunsee, Wolfgangsee či Hallstättersee, ku ktorým sa stáčajú zjazdovky stredísk, sú obohnané majestátnymi vrcholmi Álp a obkolesujú ich dokonale malebné rakúske dedinky. 

Ak čakáte od zimnej dovolenky viac, s kartou Salzkammergut Winter Card získate zľavy až do 25 % do múzeí a termálnych kúpeľov, na sane s konským záprahom, lyžiarske školy a iné. Získate ju zdarma pri pobyte nad tri noci.

Bežkovanie v ligotavej rozprávke

Zdroj: © Oberösterreich Tourismus GmbH, David Lugmayr

Šumava nenadchýna len alpských lyžiarov. Pohoria s obrovskými zasneženými stromami poskytujú takmer dokonalé podmienky na bežkovanie. V športovom komplexe Nordisches Zentrum Böhmerwald čaká bezmála 80 kilometrov perfektne upravených vysokohorských bežkárskych tratí.

Najznámejšie kúpele
Bolo by hriechom v oblasti Salzkammergut nenavštíviť cisárske mestečko Bad Ischl, najstaršie soľné kúpele v Rakúsku. V Bad Ischle sa zasnúbila Sissi s cisárom Františkom Jozefom I., ktorého matka sa tu úspešne liečila na neplodnosť. Dnes sa v mieste zasnúbenia nachádza mestské múzeum a prístupná je aj letná cisárska vila, ktorej prehliadka je plná pikošiek a zaujímavostí z cárskeho dvora.

Za návštevu stojí aj legendárna cukráreň Café Zauner, fungujúca už od roku 1832. Očarujúci je aj výhľad z neďalekého vrchu Katrin, ku ktorému vedie mestská lanovka.

Na snežniciach v národnom parku
Príroda v zime spí. Alebo predsa len nie? Pri prechádzke Národným parkom Vápencové Alpy na snežniciach ukazujú horské lesy svoj tichý a majestátny pôvab. Národným parkom návštevníkov sprevádzajú skúsení „rangeri“, ktorí vedia, kde nájsť skryté stopy života.

Múčne lahôdky

Zdroj: © Oberösterreich Tourismus GmbH, Stefan Mayerhofer
Dve klasické lahôdky hornorakúskej kuchyne a obľúbené jedlo každého hosťa horskej chaty. Výdatné knedličky pod plášťom zo zemiakového cesta ukrývajú pikantnú mäsovú náplň. A ľahký a sladký cisársky trhanec si najlepšie vychutnáte so slivkovým kompótom.

Sedem najlepších zimných stredísk Horného Rakúska:

  • Dachstein West, Gosau, Soľná komora
  • Freesports Arena Dachstein Krippenstein, Obertraun, Soľná komora
  • Feuerkogel, Ebensee am Traunsee, Soľná komora
  • Kasberg, Grünau im Almtal, Soľná komora
  • Hochficht, Mühlviertel
  • Hinterstoder, Pyhrn-Priel
  • Wurzeralm, Spital am Pyhrn, Pyhrn-Priel

Ponuky lyžiarskych a zimných pobytov v Hornom Rakúsku nájdete na

www.hornerakusko.sk

 (pr)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.