Vývojové trendy v oblasti IoT/OT komunikačných riešení

Technologické inovácie sa už bežne objavujú aj tam, kde by sme ich ešte prednedávnom vôbec neočakávali. Rýchly vývoj technológií a inovatívnych riešení je charakteristickým sprievodným javom súčasnej modernej doby.

Vývojové trendy v oblasti IoT/OT komunikačných riešení

Najvýraznejšie sa to prejavuje v takých sférach, akými sú priemyselná výroba, služby, rozvodné siete či doprava. V týchto oblastiach je už dnes implementácia nových technologických trendov a inovácií do praxe samozrejmým predpokladom ich úspešnej existencie v budúcnosti.

Názorným príkladom je snaha o budovanie inteligentného riadenia dopravy a osvetlenia v mestských aglomeráciách v rámci takzvaných Smart City projektov. Zavádzajú sa prvky centralizovanej automatizácie riadiacich a kontrolných procesov v globálnych rozvodných sieťach, elektriny i plynu a spolu s nimi aj inovatívne riešenia odpočtov spotreby energií v domácnostiach. Dnes je už samozrejmosťou aj robotizácia a automatizované riadenie najrôznejších výrobných procesov, inteligentné dopravné a skladové systémy či  dokonca automatizácia obsluhy zákazníkov v retailovej sfére a mnohé iné riešenia, implementované v bežnej praxi. Takmer všetky ich môžeme zahrnúť pod spoločný názov IoT/OT (Internet of Things / Operation Technology) riešenia.

Komunikačná infraštruktúra vhodná aj pre extrémne klimatické podmienky

Základným stavebným komponentom pre IoT/OT riešenia je komunikačná infraštruktúra, ktorá musí byť schopná zabezpečiť ich funkčnosť a vysokú spoľahlivosť, často aj v zložitých prevádzkových podmienkach. Nezriedka sa požaduje funkčnosť v širokom rozsahu teplôt, od hlbokého mínusu -40/45°C až po vysoké teploty dosahujúce +70/75°C, zvýšená odolnosť voči vibráciám, prachu či striekajúcej vode. Od komunikačných komponentov pre IoT/OT riešenia sa vyžaduje podpora komunikačných protokolov a štandardov, ako ich poznáme z tradičného sveta informačných technológií, ale zároveň i špecifických priemyselných komunikačných protokolov, ako je napríklad SCADA. Často sú vybavené takými funkcionalitami ako je GPS, akcelerometer a gyroskop.

Veľkým prínosom pre dizajn IoT/OT riešení môže byť aj dostupnosť aplikačných kontajnerov pre prevádzku špecifických aplikácií priamo v rámci HW/SW prostriedkov komunikačného zariadenia (takzvaný Edge Computing / Edge Application). Všetky tieto funkcionality môžete nájsť v rámci produktového portfólia komunikačných komponentov pre IoT/OT riešenia od spoločnosti Cisco Systems. Nájdete tu širokú škálu prepínačov pre priemyselné použitie, od najjednoduchších (IE 1000, IE 2000, IE 3000) až po prepínače podporujúce sofistikované protokoly a implementáciu softvérovo definovaných sietí (SD Access) aj pre IoT/OT prostredie (IE 4000, IE 5000). Funkčne zaujímavé pre dizajnérov sú určite aj Cisco smerovače určené pre použitie v priemyselnom prostredí, takzvané Industrial Integrated Services Routers, alebo inak označované aj ako IoT Gateways (IR800 Series).

Spoločnosť Cisco Systems je uznávaným technologickým lídrom v oblasti Wi-Fi riešení a platí to aj v prípade WiFi komponentov pre IoT/OT prostredie. Access Pointy pre Industrial Wireless riešenia (napríklad typy IW3702, AP1552) sa vyznačujú vysokou odolnosťou a spoľahlivosťou aj v tých najnáročnejších prevádzkových prostrediach.

Nechýbajú ani nástroje pre manažment IoT/OT infraštruktúry

Produktové portfólio industriálnych riešení od spoločnosti Cisco Systems obsahuje aj nástroje pre správu IoT/OT riešení. Industrial Network Director je komplexný sieťový manažment, ktorý svojou funkčnosťou pokrýva riadenie prevádzky a správu IoT/OT riešení od zabezpečenia takzvaných Plug-and-Play inštalácií komponentov, cez prehľadný grafický portál na správu až po zobrazovanie komunikačných štatistík, alarmov a API integrácie s externými prostrediami. Pre manažment a správu geograficky rozľahlých IoT riešení je určený cloudový manažment Cisco Kinetic.

Zjednotená komunikačná infraštruktúra

Ešte v nedávnej minulosti boli riešenia pre automatizáciu a kontrolu výrobných procesov (OT/Operation Technology) spravidla striktne izolované technologické ostrovčeky, spravované dedikovaným tímom vysoko špecializovaných technických pracovníkov. Požiadavky na centralizáciu riadenia, vyššiu efektivitu prevádzky, automatizáciu procesov v spojení s technickým pokrokom a inováciami v oblasti IoT/OT viedli k vývojovému trendu a potrebe priameho prepájania IoT/OT technológií s prostredím tradičných komunikačných sietí. A práve spoločnosť Cisco Systems poskytuje už dnes unikátne komunikačné riešenia schopné vytvoriť technologicky jednotnú infraštruktúru pre IoT/OT prostredie a tradičné komunikačné IT siete.

Cisco Systems ako dlhoročný a nespochybniteľný technologický líder v oblasti komunikačných technológií prinieslo so svojimi inovatívnymi prístupmi aj do IoT/OT komunikačných riešení vyššiu bezpečnosť a spoľahlivosť v prevádzke spolu so zjednotením komunikačných riešení na úrovni campus fabric a softvérovo definovaného prístupu (SD Access). Takéto zjednotenie prináša zároveň aj úplne nové dizajnové a funkčné možnosti aplikačného rozšírenia IoT/OT riešení. Vyškolení experti a konzultanti spoločnosti Dimension Data vám už dnes dokážu navrhnúť a dodať bezpečné a prevádzkovo spoľahlivé Cisco IoT/OT riešenia takým spôsobom, aby sa stali integrálnou súčasťou vašej existujúcej komunikačnej infraštruktúry.

Peter Mihalovič, konzultant riešení spoločnosti Dimension Data Slovakia

 (pr)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.