Trend, ktorý pretrvá – recyklované materiály

Kým trendy v interiéroch či exteriéroch sa striedajú od provensálskeho po škandinávsky, je tu jeden, ktorý môže ostať večný. A to doslova.

Trend, ktorý pretrvá – recyklované materiály

Preferujete obývačku v minimalistikých tvaroch a farbách alebo ste skôr milovníkmi rustikálnych motívov? V oboch prípadoch môže byť vaše zariaďovanie, či doplnky,  tvorené z recyklovaných materiálov. Drevené komody z odpadových zvyškov, dizajnové stoličky z plastových fliaš či podlahy, rohožky a ihriská z ojazdených pneumatík.

Nábytok z recyklovaných materiálov nepodlieha dobe

Stoličky či kuchyňu z rekultivovaného dreva a plastových fliaš predstavila Ikea. Zariadenie vytvorila v spolupráci s architektmi, čím vznikli funkčné, kreatívne a k prírode šetrné produkty. Švédsky gigant si dokonca stanovil cieľ, že do roku 2020  bude pracovať so 100 % recyklovanými materiálmi. Po príklady však nemusíme chodiť do zahraničia.

Už aj na Slovensku vznikajú firmy, ktoré sa venujú výrobe nábytku z recyklovaných materiálov. Z dreveného odpadu tvoria exkluzívne úžitkové doplnky do interiéru či navrhujú komplexné zariadenie. Odpad pre tvorbu nových výrobkov berú zo zberní odpadu alebo stavebných firiem.

Užitočné doplnky môžu vzniknúť aj z pneumatiky

Čoraz viac popularity si získavajú odpadové pneumatiky. Tvorí ich gumová drvina, z ktorej sa vyrábajú gumové koberčeky do áut, gumené obrubníky, mozaikové podlahy do interiéru, či exteriéru, kvetináče či rohože. Pneumatiky sú využiteľné aj ako povrchy pre športoviská, detské ihriská a kúpaliská. Viac zaujímavých informácií nájdete na www.kamspneumatikou.sk  

 
Ako to funguje?

Pneumatika sa rozomelie a vyčlení sa z nej kov a textil. Samotná guma sa ekologicky spracováva pomocou mechanického rezania až vznikne granulát. Z neho potom pochádza finálny produkt. Aby však k spracovaniu odpadovej pneumatiky mohlo dôjsť, je potrebné ju zaniesť na správne miesto. Takým miestom sú v súčasnosti pneuservisy alebo iný distribútor či predajca pneumatík vrátane e-shopu. Spätný zber je povinný a vyplýva priamo zo Zákona o odpadoch. Orientáciu v tejto problematike a pomocnú ruku pre majiteľov pneumatík, ale i pre pneuservisy, ponúka ELTMA. Nezisková organizácia zodpovednosti výrobcov poukazuje na to, že odpadové pneumatiky nie sú len užitočnou druhotnou surovinou, ale ich odovzdanie eliminuje negatívny dopad na životné prostredie.

Recyklácia surovín je cesta nielen ku originálnym bytovým doplnkom, ale najmä k zlepšeniu prostredia, v ktorom každý deň žijeme. www.eltma.sk

(natívna informácia)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.