Peter Badík: Trh s ukladaním energie v batériách sa stáva centrom záujmu všetkých zainteresovaných strán

Do popredia v batériovom ekosystéme sa dostáva trh s ukladaním energie. Naakumulovaná elektrická energia v batériách má mnoho výhod a postupne začína dominovať. Vývoj týchto batérií ide rýchlo dopredu s klesajúcimi nákladmi a zlepšenou výkonnosťou.

Peter Badík: Trh s ukladaním energie v batériách sa stáva centrom záujmu všetkých zainteresovaných strán

Do roku 2030 by mohli náklady na inštaláciu systému na uchovávanie energie v batériách klesnúť až o 50-66 %. Výsledkom je, že náklady na skladovanie energie budú výrazne nižšie, čo otvára nové ekonomické príležitosti. S ložiskami energie v batériách sa v súčasnosti stretávame najmä pri rýchlonabíjacích systémoch pre elektromobily.

Technológia ukladania energie v batériách je mnohostranná. Batérie na ukladanie energie nazývame stacionárne. Ak chceme zdvojnásobiť podiel obnoviteľných zdrojov energie v krajine, tak potreba batérií bude až trojnásobná. V tejto oblasti je dôležité, aby prebiehal intenzívny výskum a vývoj, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Odborníci predpokladajú, že trh uskladňovania energie v batériách do roku 2030 vzrastie najmenej 17-násobne.

Aj týmito kľúčovými témami sa bude zaoberať medzinárodná konferencia Energy Manifest, ktorá sa uskutoční 5. novembra 2019. Jedným z hlavých spíkrov bude Peter Badík, spoluzakladateľ spoločností GreenWay a Voltia.

Vzhľadom na urýchlenie zavádzania obnoviteľnej energie bude rozhodujúce skladovanie energie v batériách od domácich solárnych systémov až po tie v elektrických autách. Ukladanie energie v batériách môže tiež poskytnúť určitú flexibilitu, ktorú budú musieť budúce elektrické systémy mať kvôli kolísavej dostupnosti slnečnej a veternej energie. Z dlhodobého hľadiska, ako sa krajiny usilujú výrazne znížiť emisie z výroby energie, bude dôležitosť úložiska iba rásť.

Peter Badík sa od roku 2011 venuje propagácii ekologickej dopravy a elektrických vozidiel. Je spoluzakladateľom spoločností GreenWay a Voltia. V Greenway pôsobí ako vedúci partner zodpovedný za stratégiu, plánovanie a rozvoj podnikania. GreenWay je popredným poskytovateľom služieb nabíjania elektromobilov v strednej a východnej Európe. Prevádzkuje najväčšiu sieť verejných rýchlonabíjačiek na Slovensku a v Poľsku. Je jedným zo zakladajúcich členov Slovenskej asociácie elektrických vozidiel (SEVA), kde pôsobil ako riaditeľ. Pravidelne prednáša na medzinárodných konferenciách o nových trendoch ekologickej prepravy. Je členom skupiny odborníkov, ktorá radí Európskej komisii v oblasti rozsiahleho nasadenia elektrických vozidiel.

Nenechajte si ujsť jeho diskusný príspevok na konferencii Energy Manifest o možných riešeniach v energetickom sektore a kúpte si vstupenku čo najskôr. Viac informácií získate na www.energymanifest.com alebo na Facebooku: https://www.facebook.com/energymanifest/.

Konferenciu Energy Manifest (5. novembra 2019) organizuje Slovenská batériová aliancia (SBaA), záujmové združenie právnických osôb, ktoré rozvíja konkurencieschopný batériový ekosystém od výskumu, výroby až po recykláciu na Slovensku.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.