20.11.2019, 00:00

Nevšedný maliar s technickým diplomom

Technológie z pôvodne výsostne priemyselných aplikácií sa dnes objavujú v oblastiach, ktoré by sme si pred pár rokmi nevedeli ani predstaviť.

Nevšedný maliar s technickým diplomom

Napríklad robotiku a automatizáciu už nenájdeme len vo veľkých fabrikách, ale priestor pre jej uplatnenie sa s inováciami otvára aj v menších firmách, ba dokonca v službách a zdravotníctve. Netradičných aplikácií na pomoc človeku pribúda. Záleží na kreativite vývojových pracovníkov, ale často aj na spolupráci vzdelávacích inštitúcií, doktorandov a súkromného technologického sektora, ktoré jej rozvoj a medziodborový presah podporujú. Napríklad aj takou aktivitou, akou sa na nedávnom podujatí SLOVAKIATECH FORUM-EXPO v Košiciach odprezentovali inštitúcie FEI STU, Národné centrum robotiky a spoločnosť ABB. V ich spolupráci vznikalo pred zrakmi návštevníkov podujatia nevšedné grafické dielo, ktoré prispieva k rozširovaniu nových technologickým možností.

Robotický umelec - priemyselný robot ABB IRB 4600 - priamo pred zrakmi účastníkov podujatia venovaného inováciám vytvoril veľkoplošnú grafiku, ktorá pútala už zďaleka. „Perokresba sa stala reálnym potvrdením konceptu riadenia robota vektorovou grafikou“, hovorí autor myšlienky a programu robota, doktorand Fakulty Elektrotechniky a Informatiky STU v Bratislave, Michal Adamík. Aj tu sa nový koncept využitia zrodil v medziodborovom prepojení. V myšlienke spojenia štúdia so záľubou v umení a grafike, ktorá viedla k tímovému projektu a spolupráci s ďalšími študentami. S Andrejom Chmurčiakom a Balintom Sallayom, ktorí pracovali s podobnou tematikou na svojich bakalárskych prácach. A hoci aj vytvorená aplikácia kreslenia robotom nie je dnes v priemysle veľmi použiteľná, posúva možnosti využitia ďalej. Jednotlivé funkčné súčasti a algoritmy programu sa už teraz dajú využiť. „Úzku spoluprácu školy, odborníkov z technologických spoločností, ale aj s propagátormi vedy, výskumu si veľmi vážim. Celý projekt by sa nemohol zrealizovať bez nich.“, podčiarkuje M. Adamík.

„Ľudstvo dnes postupne odhaľuje ďalšie a ďalšie možnosti použitia inovatívnych technológií. Dochádza k skĺbeniu informačných technológií s priemyselnými pre použitie v iných oblastiach života ako sme boli donedávna zvyknutí. Rozvojové oblasti robotiky naberajú na dôležitosti nielen v priemyselnej sfére rôznych potravinárskych, farmaceutických alebo medicínskych oblastí ale aj v bežnom živote ľudí. Na to je potrebná medziodborová spolupráca, či už pri výskume, vývoji, ale najmä pri vzdelávaní a podpore kreativity mladých ľudí. Tak je tomu tiež v biotechnológiách, bionike, či robotike. Takouto spoluprácou posúvame hranice a otvárame ďalšie možnosti využitia automatizačných technológii aj u nás v ABB“, potvrdzuje Ing. Tomáš Gajdoš, aplikačný inžinier z ABB, ktoré poskytlo priemyselný robot a odborné poradenstvo.

Unikátna perokresba Katedrály Notre-Dame de Chartres dostala na košickom podujatí aj svojho majiteľa. Rozhodla o ňom verejná dražba, ktorou sprevádzal Švajčiar Michel Fornasier, vo svete známy „Bionicman“. Narodil sa bez pravej ruky a vďaka dokonalej bionickej protéze „iLimb Ultra Revolution“, si, ako sám hovorí, „vychutnáva plnohodnotný dvojruký život“. Je preto prirodzené, že je aktívnym propagátorom bionických protéz a podporovateľom biorobotického výskumu a vývoja vo svete. Výťažok z dražby putuje práve preto do výskum a vývoja bionických implantátov, ktorý prebieha na Technickej Univerzite v Košiciach.

„Prezentáciu školských prác, nových nápadov, netradičných pohľadov, a nekonvenčných až provokatívnych riešení verejnosti považujem za veľmi dôležitú súčasť práce na akademickej pôde. Takouto formou môžeme aj my inšpirovať a motivovať k štúdiu technických smerov, k ďalším nápadom, rozvoju kreatívneho myslenia a spolupráci s odborníkmi v reálnej praxi.“, podčiarkuje doktorand.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.