Nový vírus vznikne každé 4 sekundy, ako sa chrániť?

Kybernetická bezpečnosť hlavnou témou na konferencii AUTOCONT TechFórum 2019

Nový vírus vznikne každé 4 sekundy, ako sa chrániť?

HORNÝ SMOKOVEC – Bezpečnosť a výzvy pre budúcnosť rezonovali konferenciou TechFórum 2019, ktorá sa konala 6. novembra v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Už 7. ročník TechFóra tradične pod hlavičkou organizátora AUTOCONT sa niesol v duchu témy ochrany dát a kybernetickej bezpečnosti.

Práve tému bezpečnosti otvoril vstup HP s témou Bezpečné koncové zariadenia ako základ firemného ICT. V súčasnosti sledujeme rastúci trend bezpečnostných hrozieb. Každé 4,2 sekundy vzniká nový vírus, ktorý nie je hneď rozpoznateľný a zničiteľný. Vírusy vytvárajú organizované skupiny, stačí pritom napadnúť 1 počítač a v ohrození môže byť celá sieť a infraštruktúra. Každá spoločnosť preto nevyhnutne potrebuje bezpečnostný plán.

IBM je v súčasnosti najväčším poskytovateľom kybernetickej bezpečnosti pre enterprise spoločnosti. Pripomína si 118 rokov skúseností a inovácií napríklad aj udalosťou spred 50 rokov, kedy v roku 1969 riadilo let modulu Apollo 11 a jeho pristátie. Aktuálne je IBM stále prevádzkovateľom najvýkonnejšieho počítača na svete a podieľa sa aj na viacerých vesmírnych projektoch.

AUTOCONT hodnotí uplynulé mesiace ako najlepší rok za celé obdobie fungovania firmy. Vznikom skupiny Aricoma Group sa stal najväčšou IT spoločnosťou až s 2000 zamestnancami. Priestor na podujatí TechFórum však patril aj témam, ktoré hýbu každodenným biznisom. Účastníci sa napríklad dozvedeli, že budúcnosť patrí programom, ktoré sa vedia samé učiť a rásť. S touto tému súvisí aj potreba digitalizácie, ktorá síce šetrí čas ale vyžaduje si zásadné zmeny v požiadavkách na zamestnancov. Z výsledkov prieskumu, ktorým AUTOCONT disponuje, vzišli aj informácie, že generácia WHY potrebuje vedieť prečo vôbec pracovať, nie len kde pracovať. Rovnako kritické je zistenie, že študenti majú množstvo jednorazových pracovných ponúk ale najviac ich zaujímajú pravidelné príjmy, ideálne v menších firmách.

Témou zamestnanosti a zmien na pracovnom trhu žije aj Microsoft, ktorý v bloku Future of Work predstavil svoju víziu pre sociálne výzvy a technológie. Odklon od individualizmu a sústredenie na efektívne fungovanie tímov s dôrazom na vzdelanie a prístup k informáciám sú správnou cestou. Microsoft práve v spojení firemnej a digitálnej kultúry s používaním technológií žne úspechy na celom svete.

Hybridný cloud je čoraz aktuálnejšou témou a preto sa jej venuje aj HPE, Cloud4Com či Oracle. Kľúčovou témou prieskumu HPE medzi zákazníkmi, prezentovanom na TechFóre, boli najmä obavy z prechodu na cloud ako IT stratégie, ako aj samotná prevádzka a kontrola. Téma cloudu rezonovala v príspevkoch viacerých rečníkov. Cisco predstavilo správu celej firemnej siete z cloudu ešte jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Rýchlosť adaptácie novej technológie je zadefinovaná, ak si technológiu adaptuje aspoň 50 miliónov ľudí. V minulosti to trvalo omnoho dlhšie, no digitalizácia výrazne minimalizuje čas. Meraki je najnovšie už súčasťou rodiny Cisco a predstavuje ideálne riešenie.

Umelá inteligencia je dlhodobo horúcou témou a výnimkou nebolo ani TechFórum 2019. V bloku Machine Learnig: Hype or Hope? sa značka Aruba zamerala práve na machine learning založený na umelej inteligencii. V praxi to znamená schopnosť učiť sa nové veci bez toho, aby na to bol počítač naprogramovaný. Budúcnosť preto hovorí o vývoji počítačov, ktoré sa vedia samé učiť a rásť, detekovať abnormálne javy. Najnovšie dokonca vyhľadávajú potenciálne nebezpečenstvo a možnosti pre ďalší vývoj. Budúcnosť je krásna, ale treba byť pripravený. Je najvyšší čas spojiť zanietenie mladých a skúsenosti zrelých.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.