Štýlový crossover nielen do mesta. Ponúka luxus za výnimočnú cenu

Športovo-úžitkové modely a crossovery patria v súčasnosti medzi obľúbené voľby pri kúpe nového auta. Často ich potenciál zákazníci ani poriadne nevyužijú, no predsa po nich túžia a siahajú. Sú jednoducho atraktívne a prinášajú aj niekoľko výhod.

Štýlový crossover nielen do mesta. Ponúka luxus za výnimočnú cenu

Triedu kompaktných crossoverov, ktorých je na trhu stále viac, obohatil aj Lexus s prémiovým modelom UX. Označenie pritom nedostal len tak náhodou, je totiž odvodené od hlavnej koncepcie dizajnového tímu a označuje poslanie vozidla: Urban + X-over (mestský + crossover) = UX. Už jeho meno teda naznačuje, kde bude vozidlo "doma". Neplatí však, že sa po kúpe japonskej novinky budete musieť striktne zdržiavať v mestských štvrtiach.

Buďte na očiach

Modely Lexus majú charizmu a vlastný štýl, ktorým sa dokážu na tak preplnenom trhu stále výrazne odlíšiť od konkurencie. UX je prvým vozidlom značky, ktoré je zostrojené pomocou platformy novej globálnej architektúry kompaktných vozidiel GA-C. Prináša tak ľahkú, no zároveň veľmi tuhú konštrukciu, mimoriadne nízke ťažisko a kultivované odpruženie, čím získava ukážkovú obratnosť pri ovládaní a jazdný komfort spolu s výraznou osobnosťou. Štýlovú tvár modelu podporuje najmä mohutná predná maska, typická pre modely automobilky Lexus. Spolu s ňou dotvárajú dojem aj úzke predné LED svetlomety, ktoré získate už v základnej výbave a priplatiť si viete už len za diódové svetlá s tromi projektormi. Zadnú časť potom okrem mnohých línií zdobia špičkové LED svelomety s nápadným tvarovaním "vyčnievajúcim" zo samotnej karosérie. Štandardom sú potom aj 17-palcové päťlúčové disky kolies podporujúce aerodynamiku vozidla, prípadne voliteľné 18-palcové (neaerodynamické) disky z ľahkej zliatiny. Pomyselnou čerešničkou je ešte bohatý výber z celkom 13 dostupných farebných prevedení karosérie, chrómové detaily a bočné oplastovanie umocňujúce mohutný dojem z auta.

Aj napriek vyššej polohe sedadla, než má štandardný osobný automobil, má vodič vďaka menšej vzdialenosti medzi vzťažným bodom bedrového kĺbu a vzťažným bodom päty pocit, že je bližšie k povrchu vozovky než v bežnom SUV. Kabínu obohacuje sedempalcový displej EMV (Electro Multi Vision) dodávaný v štandardnej výbave a 10,25-palcový systém EMV sa používa v navigačnom systéme Lexus, ktorý je možné do vozidla nainštalovať v rámci doplnkovej výbavy. Pred vodičom sa potom nachádza sedempalcový displej TFT LCD, digitálne vytvárajúci realistické analógové budíky v trojrozmernom priestore či head-up displej premietajúci informácie na virtuálnu obrazovku pred vodičom. Už v štandarde je pritom model dodávaný so skutočne bohatou výbavou a modernými asistenčnými i bezpečnostnými systémami.

Dve motorizácie

Lexus UX je v ponuke v dvoch verziách a jednou z nich je verzia 250h s hybridnou hnacou sústavou s vlastným dobíjaním štvrtej generácie, ktorú tvorí výkonný dvojlitrový štvorvalcový benzínový motor skonštruovaný špeciálne pre túto platformu. V tomto prípade dosahuje systém výkon 107 kW a krútiaci moment 180 Nm. S označením UX 200 je potom model k dispozícii s dvojlitrovým benzínovým motorom spojeným s novou prevodovkou Direct-Shift s plynulo meniteľným prevodom so sekvenčným radením (D-CVT). Jeho výkon je 126 kW a krútiaci moment dosahuje 205 Nm. Ku skvelým jazdným vlastnostiam prispieva okrem voľby jazdných režimov tiež zavesenie predných kolies so vzperami MacPherson, ako aj viacprvkové zavesenie zadných kolies s vlečnými ramenami, ktoré je upevnené na pomocnom ráme. Obe sú špeciálne vyladené tak, aby zabezpečovali obratné ovládanie a zároveň pohodlie pri jazde po rozbitých (nielen) mestských cestách. Aktívny asistent pri zatáčaní (ACA) je funkcia integrovaná do systému riadenia stability vozidla (VSC) a pomáha vozidlu sledovať zamýšľanú dráhu pri prejazde zákrutou, ktorú zvolil vodič.

Práve druhý pohonný variant UX 200 s pohonom predných kolies FWD a zrýchlením na stovku za 9,2 sekundy teraz ponúka automobilka v špeciálnej výhodnej verzii Shine Edition, ktorá prináša všetko potrebné za skvelú cenu bez nutnosti doplácať za ďalšie prvky výbavy. Získate napríklad parkovacie senzory vpredu i vzadu, spolu s parkovacou kamerou, vyhrievané predné sedadlá, LED svetlomety a hmlové svetlá, tónované sklá, 18-palcové disky, sedempalcový Lexus Media Display, prémiový audiosystém o šiestimi reproduktormi či dvojzónovú automatickú klimatizáciu so senzorom vlhkosti. To všetko, ale aj mnoho ďalšieho za akciovú cenu 33 990 eur, čím dokážete oproti bežnej cene ušetriť až 6 000 eur. K dispozícii je, samozrejme, možnosť financovania, kde mesačná splátka vychádza len na 319 eur. Získate teda nielen skutočne atraktívny kompaktný crossover s priestrannou kabínou a výbornými jazdnými vlastnosťami, ale aj slušnú výbavu, kde už nie je potrebné už za nič ďalšie priplácať.

(natívna informácia)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.