S-Case je veľké ako mobil a dokáže zmerať tlak, cukor či teplotu. Využitie nájde najmä v oblasti vzdialeného telemonitoringu zdravia pacientov

Martin Pekarčík spolu so svojím tímom, vyvíjajú zariadenie, ktoré je veľké ako mobil, ale pacientom pritom dokáže zmerať niekoľko fyziologických funkcií. S-Case má v sebe zabudovaný teplomer, glukomer či tlakomer. Svoje uplatnenie nájde nielen pri telemonitorovaní imobilných či chronicky chorých pacientov, ale aj v odľahlých oblastia rozvojových krajín.

S-Case je veľké ako mobil a dokáže zmerať tlak, cukor či teplotu Využitie nájde najmä v oblasti vzdialeného telemonitoringu zdravia pacientov
Zdroj: S-Case archív

Martin Pekarčík je študent medicíny. Na hodine fyziológie dostali so spolužiakmi za úlohu navzájom si odobrať krv. Martin bol vo dvojici so spolužiakom, ktorému nevedel nájsť žilu a teda ani odobrať krv. Začali sa zaoberať otázkou, ako robiť krvné odbery napríklad u ľudí, ktorí majú nadváhu a tento zdravotnícky úkon u nich nemusí byť jednoduchý. V hlave im skrsla myšlienka motivujúca k vývoju prístroja, ktorý dokáže nájsť žily pomocou infračerveného žiarenia aj pod vrstvou tuku.

Start-up S-Case patrí medzi šesticu projektov, ktoré sú súčasťou akceleračného programu HealthCare Lab. Cestu start-upu S-Case v programe si môžete pozrieť na podujatí Final Demo Day, 5. novembra 2020 od 18.30. K live-streamu sa môžete pripojiť po registrácii na: https://bit.ly/3iFi7HY.

Predstava mladého medika o tom, ako pomáhať ľuďom však bola úplne odlišná, pretože ako sám hovorí, medicína v súčasnosti bojuje aj s väčšími ťažkosťami ako je odber krvi. Martinove vnímanie vo významnej miere ovplyvnila aj jeho mamina po príchode z Peru. Mala možnosť vidieť životnú úroveň ľudí žijúcich pri jazere Titi-Caca a masívne rozdiely medzi bohatými a chudobnými obyvateľmi, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj na ich dostupnosti zdravotnej starostlivosti. To bol druhý impulz, vďaka ktorému dal Martin dokopy tím ľudí a spoločne začali vyvíjať riešenie S-Case.

S-Case je veľké ako mobil a dokáže zmerať tlak, cukor či teplotu Využitie nájde najmä v oblasti vzdialeného telemonitoringu zdravia pacientov
Zdroj: S-Case archív

„S-Case je prenosné, point-of-care, medicínske, zariadenie, ktoré kombinuje smart senzory s digitálnou pacientskou databázou a anamnestickým dotazníkom. Zároveň umožňuje odosielanie a zobrazovanie zdravotných údajov o pacientovi do mobilnej a počítačovej telemedicínskej S-Case platformy, do ktorej má prístup lekár, pacient a zároveň aj jeho príbuzní“, vysvetľuje Martin Pekarčík. Zariadenie veľké ako mobil, je schopné zaznamenávať fyziologické funkcie tela pomocou piatich senzorov: pulzoxymeter, bezdotykový/dotykový teplomer, tlakomer a glukomer. S-Case je primárne určený do rúk lekárov a zdravotníckeho personálu v rozvojových krajinách a v odľahlých oblastiach so sťaženým prístupom k zdravotnej starostlivosti.

Zariadenie obsahuje aj prenosnú pacientsku databázu na zaznamenávanie, zobrazovanie a odosielanie nameraných hodnôt pacienta, preto je vhodný aj na  telemonitorovanie pacientov s chronickými ochoreniami či po jednodňových operáciách. Na Slovensku, v Českej Republike, v Srbsku či Macedónsku si S-Case našiel uplatnenie na onkologických klinikách, klinikách prvého kontaktu ale aj v domovoch sociálnych služieb. Víziou S-Case je teda skvalitniť dostupnosť diagnostiky v oblastiach kde jej je nedostatok a zároveň zlepšiť a zdostupniť zdravotnú starostlivosť v spomínaných krajinách prostredníctvom telemedicíny.

V otázke vývoja produktov je najväčšou výzvou poznať reálny dopyt trhu. Mnohí lekári a zdravotnícky personál vidia v zariadení S-Case prínos. Radi by ho mali vo svojich ambulanciách a zároveň ho poskytovali do domáceho využitia pacientom na vzdialený monitoring a komunikáciu. Tím vyvíjajúci zariadenie však v súčasnosti hľadá investície na finalizáciu a uvedenie zariadenia s potrebnými CE MARK / MDR medicínskymi certifikátmi a zároveň podcertifikátmi pre určité krajiny na trh. „Od vzniku našej spoločnosti považujem za najväčší úspech vytvorenie plne funkčných prototypov a zároveň spustenie pilotných programov, vďaka ktorým sa ukázalo, že naše zariadenie má skutočný zmysel pre medicínsku prax,“ vysvetľuje Martin.

S-Case je veľké ako mobil a dokáže zmerať tlak, cukor či teplotu Využitie nájde najmä v oblasti vzdialeného telemonitoringu zdravia pacientov
Zdroj: S-Case archív

Študovať medicínu a popri nej si založiť vlastnú firmu nie je jednoduché. Martin Pekarčík však našiel práve vďaka S-Case zmysel aj v štúdiu. Škola sa preňho stala miestom kde sa môže vzdelávať nielen pre svoju lekársku prax, ale aj v odbore, v ktorom plánuje podnikať. „Samozrejme, nedokázal by som študovať medicínu a popritom viesť firmu, keby som nemal podporu nášho skvelého tímu, v ktorom sa snažíme dopĺňať sa a navzájom si pomáhať,“ dodáva. Skúsený tím tvorí okrem Martina aj Slavomír Hruška, zodpovedajúci za nadväzovanie partnerstiev a investície a Adriana Furdová, ktorá má na starosti pilotné programy a medicínsku odbornosť. Hadware tím je vedený Františkom Kudlačákom, za software zodpovedá Denis Čapkovič a celkový dizajn dotvára Ján Forgáč. Tím uzatvára Andrej Mošať, ktorý sa zaoberá certifikačným procesom a Tatiana Šišková, zastrešujúca PR spoločnosti a komunikáciu na sociálnych médiách.

Startup S-Case je jedným z finalistov akceleračného programu HealthCare Lab, ktorý iniciovala spoločnosť Roche Slovensko. Počas štyroch mesiacov majú najlepšie medicínsko-technologické startupy možnosť rozvíjať svoj projekt pod dohľadom slovenských aj svetových mentorov a kvalitatívne posunúť svoje inovatívne nápady na ešte vyššiu úroveň. „Spoločnosti Roche ďakujeme za poskytnutú príležitosť byť súčasťou HealthCare Lab programu. Veríme, že aj S-Case spolu s Roche môžu byť partnermi pri vytváraní novej zdravotníckej infraštruktúry vďaka digitalizácií a telemedicíne,“ dodáva zakladateľ projektu S-Case, Martin Pekarčík.

O HealthCare Lab

HealthCare Lab je akceleračný program pre startupy s riešeniami v oblasti digitálneho zdravotníctva. Cieľom HealthCare Labu-u je prepájať a podporovať rast komunity inovátorov, výskumníkov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zástupcov regulátorov, aby sme spoločne podporili rozvoj zdravotníckych inovácií v našom regióne. Program je iniciatívou Roche Slovensko a CIVITTA Slovensko. Prvý ročník programu HealthCare Lab vyvrcholí počas záverečného online Demo Day, ktorý sa uskutoční 5. Novembra medzi 18:30 – 20:30. Počas virtuálneho podujatia odborná porota vyhodnotí, ktorá zo 6 firiem z prvého ročníka programu zaznamenala najväčší progres a má potenciál výrazne prispieť k zlepšeniu zdravotníctva na Slovensku. Celé podujatie bude vysielané online a pre prístup k Live Streamu je potrebná registrácia cez Eventbrite: https://bit.ly/3iFi7HY

O CIVITTA Slovensko

CIVITTA je poprednou konzultačnou firmou v oblasti strategického manažmentu v strednej a východnej Európe. Spoločnosť ponúka širokú škálu služieb v oblastiach stratégií, inovácií, zdrojov financovania ako aj digitálnej transformácie. CIVITTA v súčasnosti pôsobí v 15 krajinách. Misiou slovenského tímu CIVITTA je pomáhať startupom, zabehnutým firmám a výskumným inštitúciám vytvárať inovácie na svetovej úrovni. Služby spoločnosti pokrývajú viacero oblastí ako podpora startupov, komercializácia vedy a výskumu, korporátne inovácie, a služby zamerané na podporu inovačného ekosystému. Od roku 2017 je CIVITTA zároveň slovenským hubom pre EIT Digital – celoeurópsku sieť najlepších digitálnych firiem a startupov, ktorá podporuje digitálnu transformáciu aj v oblasti zdravotníctva. 

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.