TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania nápojových obalov

Globálny líder na poli technológií zberu a triedenia oceňuje okrem predstavenia správcu systému aj stanovenie dobrovoľných ambicióznych cieľov do roku 2025. Spoločnosť kladne hodnotí aj vysokú úroveň legislatívy nastavujúcej slovenský systém zálohovania nápojových obalov.

TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania nápojových obalov
Zdroj: TOMRA

Popredná svetová spoločnosť v oblasti reverzných automatov TOMRA s potešením privítala oznámenie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktoré predstavilo správcu systému zálohovania plastových nápojových obalov. Stalo sa ním konzorcium organizácií zastupujúcich výrobcov nápojov a predajcov.

Táto správa je dôležitým míľnikom na ceste k čistejšiemu a trvalo udržateľnému Slovensku,“ uvádza Roman Postl, konateľ spoločnosti TOMRA Collection Slovakia.

Spoločnosť TOMRA má viac ako 50-ročnú skúsenosť so systémami zálohovania nápojových obalov, jej zberné automaty sa používajú vo viac ako 60 krajinách sveta a ročne zozbiera viac ako 40 miliárd použitých nápojových obalov.

Ako pokračuje Roman Postl,potvrdenie správcu systému zálohovania nápojových obalov posúva Slovensko o krok bližšie k jeho zavedeniu v roku 2022. Za prínosné tiež dobrovoľné stanovenie dodatočného cieľa systému, ktorým je úspešné vyzbieranie aspoň 90 % nápojových obalov do roku 2025. Zaručí sa tým, že bude zozbierané a recyklované čo najväčšie množstvo nápojových obalov, ktoré tak zmiznú zo slovenských ulíc, lesov či riek. TOMRA sa už dnes teší na spoluprácu s novým správcom, Ministerstvom životného prostredia SR a s predajcami na zavedení a prevádzkovaní úspešného systému zálohovania nápojových obalov.“

Najbližší krok pre slovenský systém zálohovania nápojových obalov je finalizácia regulácií týkajúcich sa fungovania systému, k čomu by malo dôjsť v najbližších 12 mesiacoch.

Zdroj: TOMRA
Roman Postl dodáva, že „z právneho hľadiska vyzerá slovenský systém zálohovania nápojových obalov veľmi sľubne a už teraz fungujú viaceré princípy, ktoré zaručia jeho úspešnosť. Je na správcovi systému, aby tieto právne princípy sfinalizoval a pomohol tým nášmu prostrediu, obehovému hospodárstvu a rovnako aj všetkým stakeholderom systému. Kľúčom k úspechu celého systému je, aby si ho konzumenti obľúbili a prijali za svoj, čo sa dá docieliť najmä tým, že bude pre nich praktický a výhodný. Je tiež dôležité dbať na vytvorení zbernej infraštruktúry, ktorá bude vychádzať v ústrety aj predajcom. Tešíme sa na nastavenie zostávajúcich predpisov a vymenovanie neziskového prevádzkovateľa systému, ktorý zaručí bezchybné a transparentné fungovanie celého systému.“

Chceli by sme pogratulovať Ministerstvu životného prostredia SR k podniknutiu tohto dôležitého kroku, ktorý pomôže zastaviť znečisťovanie Slovenska nápojovými obalmi a posunul Slovensko na cestu k skutočnému obehovému hospodárstvu,“ uzatvára Roman Postl.

O spoločnosti TOMRA Collection Solutions:

Spoločnosť TOMRA, založená v roku 1972, prináša riešenia automatizovaného spätného zberu obalov pre tzv. recykláciu v čistej slučke (Clean Loop Recycling). Zbiera hliníkové, plastové a sklenené nápojové obaly za účelom opätovného použitia a recyklácie na nové fľaše a plechovky. TOMRA má nainštalovaných vyše 82 000 automatov na výkup týchto obalov na viac ako 60 trhoch. Vďaka tomu ročne zachytí 40 miliárd nápojových obalov, ktoré sa tak dostanú do tzv. uzavretej recyklačnej slučky. Znižuje tým závislosť od primárnych surovín a v oceánoch, na uliciach a skládkach končí menej nápojových obalov. Vďaka systému zariadení, digitálnych riešení a služieb od spoločnosti TOMRA môžu priemyselné odvetvia, majitelia systémov, maloobchodníci a spotrebitelia jednoduchšie prispievať k dosiahnutiu udržateľnejšej planéty. Navštívte naše stránky o výkupe nápojových obalov Reverse Vending na www.tomra.com a sledujte nás na sociálnych sieťach FacebookTwitterInstagram a LinkedIn.

TOMRA Collection Solutions je súčasťou skupiny TOMRA Group, ktorá vyvíja senzorové riešenia pre dosahovanie optimálnej produktivity materiálových zdrojov a má ambíciu viesť revolúciu v oblasti materiálových zdrojov. Skupina celosvetovo zamestnáva 4 000 ľudí a je kótovaná na burze v Osle (OSE: TOM).

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.