Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov

Pred mesiacom vstúpili do platnosti viaceré zmeny Zákonníka práce týkajúce sa aj príspevku na stravovanie. Jednou z nich je aj povinnosť zamestnávateľa umožniť svojim zamestnancom výber formy stravného, a to najneskôr od 1. 1. 2022. Na nastavenie si nových pravidiel je teda ešte čas.

Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancovň
Zdroj: AMOBE

Ako zamestnávateľ už isto viete, že zavádzanie akýchkoľvek zmien sa bez komunikácie so zamestnancami nezaobíde. Inak tomu nebude ani v prípade príspevku na stravovanie.

Nájdite si čo najjednoduchší systém

Po novom sa bude môcť každý zamestnanec rozhodnúť pre formu vyplácania stravného – stravné lístky, stravné karty, finančný príspevok. Aj napriek tomu, že preferencie vašich zamestnancov môžu byť rôzne a vám sa tak zbytočne skomplikuje administratíva, zo zákona musíte akceptovať voľbu každého z nich.

Výber stravného nemusíte zamestnancom umožniť len v prípade, ak im zabezpečujete hotovú stravu či už vlastnou kantínou, dovozom stravy alebo cez zazmluvnené stravovacie zariadenia. Takáto forma zabezpečenia stravy má totiž vždy prednosť pred akoukoľvek inou formou stravného.

Aby sa ale nestalo, že počas celého roka bude vaše personálne oddelenie zamestnávať voľba formy stravného, odporúčame nastaviť si vo vašej spoločnosti jasné pravidlá. Tie by mali vychádzať z práva každého zamestnanca zmeniť si formu stravného raz za 12 mesiacov.

Z pozície zamestnávateľa tak môžete stanoviť jeden termín v roku, ku ktorému budú môcť vaši súčasní zamestnanci oznámiť na personálnom oddelení svoje rozhodnutie o zmene vyplácania formy stravného. V prípade nových zamestnancov si však administratívu zrejme nezjednodušíte. Voľbu stravného im musíte umožniť pri nástupe do práce, čím začne plynúť lehota 12 mesiacov.

Pripravte svojich zamestnancov na zmenu

Aby ste sa vyhli prípadnej nespokojnosti na pracovisku, dôležité je zamestnancom vysvetliť nielen to, kedy a z čoho si budú môcť vyberať. Informujte ich o tom, že blížiaci sa termín na nahlásenie zmeny po uplynutí 12 mesiacov si budú musieť ustrážiť sami. Že v prípade čerpania dovolenky budú povinní obrátiť sa so svojou žiadosťou o zmenu na personálne oddelenie ešte pred nástupom na dovolenku, inak dostanú možnosť voľby až o ďalší rok. Ale napríklad aj o tom, že ak sa rozhodnú pre finančný príspevok, tak im na účet nepríde plná suma stravného lístka, ale len časť, ktorou im aj dnes prispievate na stravu. Pokiaľ zamestnancom prispievate na stravu viac ako 2,81 eura na deň, nezamlčte im, že všetko nad rámec tejto sumy bude podliehať zdaneniu a odvodom. V opačnom prípade by ste si zarobili na zbytočné konflikty.

Otázok okolo noviniek v stravnom je aj po mesiaci od ich zavedenia do praxe mnoho. Využite preto čas, ktorý máte do konca roka. Zistite si predbežne preferencie svojich zamestnancov a prediskutujte s nimi prípadné nejasnosti či riziká. Do konca roka sa toho okolo stravného môže ešte mnoho vyjasniť.

 

(PR článok – Asociácia moderných benefitov)

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.