Európska komisia udelila slovenskému plánu obnovy zelenú

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívila Bratislavu, kde premiérovi Hegerovi odovzdala pozitívne hodnotenie slovenského plánu obnovy a odolnosti, čím plánu symbolicky udelila zelenú a podporila ho. Počas návštevy sa predsedníčka Komisie stretla aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vo Vedeckom parku Univerzity Komenského si prezrela inovatívne projekty slovenských vedcov podporené z európskych prostriedkov.

Európska komisia udelila slovenskému plánu obnovy zelenú
Zdroj: Európska komisia

Vyhlásenie predsedníčky Ursuly von der Leyenovej k plánu podpory obnovy a odolnosti Slovenska:

 “Viem, že Slovensko veľmi tvrdo zasiahla kríza a vírus. A pamätám si, že ste na Slovensku, mali veľmi náročnú druhú vlnu, ktorá preverila váš systém zdravotníctva aj spoločnosť ako celok. Chcem, aby ste vedeli, ako veľmi na mňa zapôsobila solidarita Slovákov v snahe prekonať tieto ťažké časy. Ešte nie sme z najhoršieho vonku, ale máme nádej a dôveru v budúcnosť. Zlepšujeme sa v očkovaní a pokrok je už hmatateľný. Pomaly, ale určite začíname nad vírusom získavať kontrolu. Vieme však, že existuje variant delta, a preto musíme byť opatrní. S vyšším percentom zaočkovanosti však smerujeme k vyššej úrovni ochrany a obnovy.

Nástroj NextGenerationEU prináša potrebné investície pre naše hospodárstvo, ktoré tak tvrdo zasiahla pandémia a obmedzenia pohybu. Vďaka nemu pretvoríme Európu na niekoľko desaťročí dopredu. V súčasnosti digitalizujeme naše hospodárstva ako ešte nikdy predtým. Európsku zelenú dohodu meníme na realitu – vieme, že je to nevyhnutné a teraz navyše prichádza aj investícia, ktorú na to potrebujeme. Našim spoločnostiam dávame prostriedky na to, aby boli odolnejšie a disponovali lepšími nástrojmi pre budúcnosť. Náš plán, ktorý nazývame NextGenerationEU, má v bežných cenách hodnotu 800 miliárd eur a je to jeden z historicky najväčších plánov obnovy v Európe.

S radosťou oznamujem, že Európska komisia dala zelenú plánu podpory obnovy a odolnosti Slovenska v hodnote 6,3 miliardy eur. Gratulujem vám a chválim vás za rýchlosť, ktorú ste preukázali – skutočne ste boli piatym najrýchlejším členským štátom z európskej 27 – a chválim vás aj za jeho kvalitu. Pretože rýchlosť je dobrá, ale musí ísť ruka v ruke s kvalitou a tento plán je naozaj kvalitný. Preto vám chcem poďakovať za vynikajúcu spoluprácu s vašou verejnou správou. Ďakujem aj Marošovi Šefčovičovi, môjmu podpredsedovi, za „budovanie mostov“. Spolu sme odviedli vynikajúcu prácu. Dosiahli sme dobrý výsledok.

Európska komisia udelila slovenskému plánu obnovy zelenú
Zdroj: Európska komisia
Vďaka predpokladaným reformám a investíciám sa Slovensko stane silnejším, odolnejším a lepšie pripraveným na budúcnosť. Pozrime sa však aj na niektoré detaily plánu. 43 % opatrení slovenského plánu podporí našu Európsku zelenú dohodu. Inými slovami, pomôže chrániť našu klímu a prírodu. Predpokladá napríklad rozsiahle renovácie budov zamerané na energetickú hospodárnosť. Vidíme, že dnes sú vykurovanie, chladenie a izolácia budov veľmi dôležité. 40 % emisií skleníkových plynov produkujú budovy, ktoré nie sú vybavené modernými vykurovacími a chladiacimi systémami.

Veľký balík opatrení sa bude týkať oblasti čistej mobility. To znamená obrovské investície do železníc, infraštruktúry nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, aby sme už dnes budovali pre budúcnosť. A značné investície budú smerovať aj do dekarbonizácie priemyslu prostredníctvom čistých inovačných technológií a zvýšeného využívania energie z obnoviteľných zdrojov.  Vo Vedeckom parku sme mohli vidieť tohto podnikateľského a inovatívneho ducha. Pre nás je dôležité práve teraz podporiť existujúce prelomové technológie, aby sa mohli uplatniť na trhu a priniesť pokrok, ktorý všetci potrebujeme.

Slovenský plán obnovy má rovnakú úroveň ambícií, pokiaľ ide o náš ďalší významný cieľ –  digitalizáciu. 21 % plánu sa venuje digitalizácii. Veľmi si cením, že máte rozsiahly program prípravy slovenských žiakov na budúce pracovné miesta zameraný na vedomosti a zručnosti, ktoré sú potrebné vo veku digitalizácie. A samozrejme, že slovenské podniky získajú v rámci plánu veľkú podporu na digitalizáciu. Ide o nevyhnutnú výbavu pre digitálne desaťročie, ktoré nás čaká.  Obrovský krok vpred bude i presná a cielená digitalizácia verejnej správy. Je to dobré pre ľudí aj pre podnikateľov. Táto modernizácia verejnej správy je jedinečnou príležitosťou posunúť sa výrazne vpred.

Veľmi vítam, že váš plán predpokladá investície v hodnote 1 miliardy eur do systému zdravotnej starostlivosti. Vo Vedeckom parku sme mali hneď tri príklady inovácií v zdravotníctve – prevenciu rakoviny, odhaľovanie rakoviny, včasnú diagnostiku... Toľko zaujímavých tém! V pláne obnovy Slovenska smeruje množstvo investícií, aj na základe všetkých lekcií, ktoré nám kríza dala, do modernizácie zdravotníctva v nemocničnom sektore. Myslím si, že reálne posilniť systém zdravotnej starostlivosti je skutočne dobrým rozhodnutím.

Európska komisia udelila slovenskému plánu obnovy zelenú
Zdroj: Európska komisia
Slovenský plán jednoznačne spĺňa náročné kritériá, ktoré sme spoločne stanovili. Je ambiciózny, ďalekosiahly a pomôže vybudovať lepšiu budúcnosť pre Slovensko. Chcela by som, aby bol tento plán aj hnacou silou na prejavenie sa talentov, ktoré tu máte, aby mohli skutočne napredovať v slovenskej excelentnosti a zažiariť na svetovej scéne. Videli sme len niekoľko príkladov, no viem, že ich je oveľa viac.  Schválenie plánu Komisiou je dôležitým míľnikom pre vyplatenie 6,3 miliardy eur v nasledujúcich rokoch. Keď plán schváli Rada – čo by malo byť v júli – môže sa začať s predbežným financovaním.

Toto však v žiadnom prípade nie je koniec cesty. Začína sa naša spoločná cesta, pretože teraz už ide len a len o realizáciu tohto plánu. Chcem, aby ste vedeli, že my, Európska komisia, budeme pri Slovensku stáť na každom kroku tejto cesty. Bude to európsky úspech postavený na slovenskom úspechu. Preto som rada, že vám môžem odovzdať oficiálny dokument v hodnote 6,3 miliardy eur z nástroja NextGenerationEU.”

 

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.