StoryEditor

Na stav biodiverzity vplývajú aj naše nákupy

26.05.2022, 00:00

Udržanie rozmanitosti rastlín a živočíchov závisí od viacerých krokov.

Cieľom Medzinárodného dňa biodiverzity je okrem iného upozorniť na fakt, že niektoré činnosti človeka, ako je znečisťovanie prírodných zdrojov, nadmerné odlesňovanie, nevyvážené poľnohospodárstvo či nekontrolovaný rybolov, negatívne ovplyvňujú životné prostredie.

Vyhynutie ktoréhokoľvek rastlinného alebo živočíšneho druhu môže mať vážne dopady na potravinový reťazec. Každý z nás pritom dokáže prispieť k ochrane prírodných zdrojov, a to napríklad svojím zodpovednejším konaním.

Úbytok hmyzu cítia najmä poľnohospodári

Odhaduje sa, že 75 % plodín a až 90 % kvitnúcich rastlín závisí od opeľovačov, vrátane divokých včiel. Kaufland ako jeden z najväčších predajcov potravín na Slovensku dlhodobo podporuje biologickú rozmanitosť rastlín a živočíchov. Na potrebu chrániť biodiverzitu poukazuje aj výstavbou špeciálnych hotelov pre drobný hmyz, ktoré okrem iného slúžia na edukáciu zákazníkov.

Tie sú potrebné najmä v mestách, kde sa divým včelám, lienkam, pestriciam či zlatoočkám príliš nedarí. V okolí predajní a na ďalších miestach po celom Slovensku ich dnes stojí už dvadsať a najnovšie hmyzie hotely pribudli aj v zoologických záhradách v Bojniciach, Košiciach a v Spišskej Novej Vsi.

Kauflande si môžete zakúpiť levanduľu francúzsku a talianske bylinky (oregano, šalviu, tymian a rozmarín), ktoré sú k včelám priateľské, vďaka čomu podporíte ochranu biodiverzity priamo na vašom balkóne či v záhrade.

Spoločnosť tiež pracuje na zozname vylúčených látok, ktoré sú pre včely a hmyz toxické. V rámci medzinárodného projektu v roku 2019 v španielskej Valencii realizovala vysádzanie granátových jabĺk, kôstkovíc a kaki ako atraktívnejších plodín pre včely a hmyz, ktoré pred nimi prirodzene chránia sortu bezjadierkových mandarínok bez akéhokoľvek použitia pesticídov.

image
Kaufland

Dodávatelia znižujú používanie pesticídov na minimum

Spoločnosť sa už od roku 2006 podieľa na manažovaní pesticídov. Dôsledne sa zasadzuje za to, aby ich jeho dodávatelia používali iba vtedy, keď neexistuje žiadna iná alternatíva. Štandardy reťazca sú častokrát prísnejšie ako zákonné požiadavky.

„Ochrana biodiverzity a verejného zdravia je pre nás veľmi dôležitá. Aj preto sa zameriavame na vlastný projekt manažovania pesticídov, v ktorom dbáme na prísne pravidlá ich používania či pravidelné kontroly tovaru. V rámci podpory ekologického poľnohospodárstva a integrovanej produkcie sa zasadzujeme za ukončenie ich používania, alebo aspoň ich obmedzenie u dodávateľov na absolútne minimum,“  hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

Reťazec neustále zvyšuje podiel bio ovocia a zeleniny vo svojom sortimente. Bio potraviny, vrátane privátnej značky K-Bio, pochádzajú od dodávateľov, ktorých produkty sú vyrábané podľa Bio smerníc, predpísaných EÚ.

Zodpovedné podnikanie podľa medzinárodných kritérií

Kaufland venuje osobitnú pozornosť medzinárodným certifikátom, ako je napríklad Fairtrade alebo Rainforest Alliance a od roku 2019 je členom organizácie GLOBALG.A.P. Skratka v preklade znamená systém zabezpečenia kvality pre poľnohospodárstvo, ktorý zahŕňa napríklad ochranu rastlín a zdravia pri práci, bezpečné a legálne používanie pesticídov, zodpovedné hospodárenie s vodou či energetickú efektívnosť.

„Naším cieľom je, aby všetci naši producenti splnili podmienky na spomínanú certifikáciu. O jej význame s pestovateľmi neustále diskutujeme, aby sme spoločne zabezpečili dodržanie našich záväzkov do konca roka 2022,“ potvrdzuje Ľuba Barošová, vedúca oddelenia nákupu Ovocia a zeleniny spoločnosti Kaufland Slovensko.

Viac informácií sa môžete dozvedieť zo Správy o transparentnosti pri ovocí a zelenine na www.kaufland.sk/csr-spravy.

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
02. júl 2022 19:46