12.09.2017, 00:00

20 otázok o dedičstve a dlhoch

Pozostalí sa môžu s veriteľmi dohodnúť o tom, že im prenechajú majetok po zosnulom. Dohodu schvaľuje notár.

20 otázok o dedičstve a dlhoch
Zdroj: Dreamstime

Dlhy sú už dnes samozrejmou súčasťou konania o dedičstve. Tak ako smrťou poručiteľa nezaniká jeho majetok, nezanikajú jeho práva, až na určité výnimky, nezanikajú ani dlhy. Ako sa s nimi naloží v dedičskom konaní, vysvetľuje notárka Miriam Imrich Breznoščáková a advokát Milan Ficek reaguje na otázky čitateľov HN.

1. Majetok a dlhy
Bývajú často dedičstvá zaťažené dlhmi?
V súčasnej dobe pôžičiek, hypotekárnych úverov a odvodov sú už samozrejmou súčasťou života, a teda aj dedičstva. Rozhodujúce pre posúdenie existencie a výšky dlhu je skutočnosť, či existoval ku dňu smrti poručiteľa. Za dlh v takejto podobe a výške zodpovedajú dedičia len do výšky nadobudnutého dedičstva. Ak je ich viac, zodpovedajú za dlhy podľa pomeru toho, čo nadobudol každý k celému dedičstvu. Takto formulovaná zodpovednosť vychádza zo zásady, že dedenie nemá byť pre dediča rizikom, teda dedič nemôže zodpovedať do väčšej hodnoty, ako je samotná cena toho, čo z dedičstva nadobudne. Ak nič z dedičstva nenadobudne, za dlhy poručiteľa ani nezodpovedá.

2. Premlčacia doba
Ako je to s premlčacími dobami, plynú aj po smrti dlžníka?
Smrťou dlžníka sa nezastavuje ani neprerušuje plynutie premlčacej doby, v rámci ktorej si má veriteľ uplatniť svoje práva. Dedičia musia byť preto obozretní a lehotu si ustrážiť. Táto premlčacia doba je rovnaká, ako pri iných majetkových právach, teda tri roky odkedy sa právo mohlo uplatniť po prvýkrát už voči poručiteľovi, nie až voči dedičovi a desať rokov, ak bolo právo priznané na základe rozhodnutia alebo bolo uznané dlžníkom – poručiteľom.

3. Súpis aktív a pasív
Kto vyčísli hodnotu majetku?
Notár ako poverený súdny komisár, ktorý prejednáva konkrétnu dedičskú vec. V rámci konania o dedičstve zostaví súpis majetku a dlhov a vyčísli všeobecnú hodnotu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva. Ide o obvyklú cenu, teda trhovú, ktorú určí porovnaním cien podobného majetku, cenovými predpismi alebo vychádza z údajov realitnej kancelárie.

4. Zápisnica o predbežnom šetrení
Ako sa notár dozvie o dlhoch zosnulého?
Od dedičov, ktorí mu zväčša pri spísaní zápisnice o predbežnom šetrení predložia rôzne zmluvy

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.