04.12.2017, 00:00

Štát podnikateľov odbremení od povinnej minimálnej dane

Po štyroch rokoch končí na Slovensku experiment s daňou zo straty. Túto „búdu“ ušilo ministerstvo financií v roku 2014 najmä na tie firmy a firmičky, ktoré mali dlhodobo v daňovom priznaní nulu alebo daňovú stratu.

Štát podnikateľov odbremení od povinnej minimálnej dane
Zdroj: Dreamstime

Experimentálna minimálna daň zasiahla predovšetkým malé podniky a bývalých živnostníkov prerobených na mnohé jednoosobové eseročky, ktoré sa len tak-tak držali v zisku.


Štát síce získal hneď v prvom roku odvádzania z licencie okolo 80 miliónov eur do rozpočtu navyše, ale, ako podotýka analytik INESS Martin Vlachynský, správanie firiem zásadným spôsobom nezmenil. „Len sa posunuli hranice daňovej optimalizácie z nula eur na úroveň daňových licencií, čo pre rozpočet nie je významné číslo.“

Možnosť odpočítania
Od januára 2018 tak firmy prestávajú platiť licenciu. Znamená to, že poslednýkrát ju zaplatia v daňovom priznaní do 31. marca 2018, ak majú účtovníctvo uplatňujúce kalendárny rok. Ak má firma hospodársky rok, bude to trocha inak.

Povinnosť platiť licenciu sa pri takej firme bude poslednýkrát vzťahovať na zdaňovacie obdobie adekvátne ukončené v priebehu kalendárneho roku 2018, vysvetľuje daňová poradkyňa Martina Zabáková z kozultačnej spoločnosti Consultare.

Keďže doteraz si mohli firmy licenciu odpočítať v nasledujúcich rokoch z vypočítanej dane, takáto možnosť im zostane aj po 1. januári 2018. O svoje peniaze tak neprídu.


„Kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a svojou daňou si podnikateľ bude môcť naďalej započítať počas troch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, začínajúc nasledujúcim obdobím, za ktoré už licen

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.