11.10.2021, 12:16

Na platbách za lieky po novom ušetríte

Od 1. apríla 2021 sa zmenili podmienky pri úhrade liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Ako to vyzerá s aktuálnymi limitmi spoluúčasti pre vybrané skupiny ľudí a čo sa zmení od 1. januára 2022 okrem toho, že viacerí dôchodcovia budú mať nulové doplatky, podobne ako ich dnes majú deti do šesť rokov, vysvetľujú kompetentní.

Na platbách za lieky po novom ušetríte
Zdroj: Dreamstime

Odpovede pripravené v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou

1. Výška limitu

Čo je limit spoluúčasti pri doplatkoch za lieky?

Je to suma, ktorou sa poistenec spolupodieľa na úhrade lieku, dietetickej potraviny a zdravotníckej pomôcky hradenej z verejného zdravotného poistenia. To znamená, že ak celková výška úhrad poistenca za doplatky za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny prekročí v kalendárnom štvrťroku limit spoluúčasti, teda ochranný limit pre určené skupiny poistencov vo výške nula eur, 12 eur a 30 eur, zdravotná poisťovňa mu uhradí sumu, o ktorú bol limit spoluúčasti prekročený, a to za podmienok určených zákonom.

2. Platnosť zmien

Odkedy platia nové pravidlá pri platbe za medikamenty?

Novela zákona z roku 2021, ktorý menil a doplnil zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia ešte z roku 2011, je účinná od 1. apríla 2021. Doplatky za lieky, zdravotnícke pomôcky alebo dietetické potraviny však nezrušil, menil len výšku a spôsob uplatnenia limitu spoluúčasti pre vybranú skupinu poistencov.

3. Zvýhodnené deti

Ktoré skupiny ľudí si najviac ušetria na liekoch?

Poistenci, ktorí k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nedovŕšili šesť rokov. Na tých sa od 1. apríla 2021 vzťahuje limit spoluúčasti nula eur. Dieťaťu v danom veku vzniká nárok na okamžité uplatnenie limitu spoluúčasti priamo pri výdaji lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny v lekárni, u poskytovateľa lekárenskej starostlivosti. Takýto poistenec teda už neuhrádza pri výdaji lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny doplatok vo výške prepočítaného doplatku za najlacnejší náhradný liek, najlacnejšiu náhradnú zdravotnícku pomôcku a najlacnejšiu ná

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.