StoryEditor

SR: výroba papiera rastie, ale treba ho aj dovážať

11.02.2007, 23:00

Hoci pri práci používame čoraz viac počítače a digitálne technológie, spotreba papiera na Slovensku stúpa. Aj tak ho však zužitkujeme o polovicu menej, než koľko sa ho spotrebuje vo vyspelých štátoch.
Jedenásť podnikov združených v Zväze celulózovo-papierenského priemyslu vyrobilo vlani 889-tisíc ton papiera a lepenky, čo je oproti roku 2005 rast o 4,6 percenta. Stúpli aj tržby. Tie im v roku 2006 narástli o 7,4 percenta. "Očakávame, že priaznivý vývoj sa zachová a výroba mierne porastie. Bude to však závisieť aj od drevnej suroviny na trhu," hovorí Juraj Dlhopolček, generálny sekretár zväzu.
Vyše polovicu produkcie, 514- tisíc ton, tvorila vlani výroba grafického papiera. Baliacich a obalových papierov sa vyrobilo 238- tisíc a hygienických papierov 137-tisíc ton.
Predvlani sme spotrebovali takmer 85 kilogramov na obyvateľa, vlani to podľa všetkého ďalej narástlo. V Česku je to však až 140 kíl. Za nárastom spotreby možno hľadať vyššiu kúpyschopnosť aj posilňovanie hygienických návykov ľudí. "Aj vlani sa spotreba papiera na obyvateľa zrejme zvýšila a tento trend bude pokračovať. Vychádzame z toho, že vo vyspelých krajinách presahuje spotreba 200 -- 220 kilogramov," vraví Dlhopolček.
Dovoz papiera zo zahraničia predstavuje v súčasnosti asi jednu tretinu slovenskej spotreby. Zahraničné firmy nás zásobujú najmä novinovým papierom, drevitými a bezdrevnými natieranými grafickými papiermi, nenatieranými drevitými grafickými papiermi, krycími kartónmi a skladačkovou lepenkou, ktorých produkcia u nás chýba. Dováža ich k nám hlavne Nemecko, Rakúsko a Česko. Podobne zo Slovenska putuje papier a lepenka najmä do susedných krajín a Nemecka.
Medzi najväčších producentov združenia papierní a celulózok patria ružomberská Mondi Business Paper SCP, Smurfit Kappa Štúrovo, žilinské Tento, SHP Harmanec a Bukóza Holding z Hencoviec. Odvetvie papierenského priemyslu sa už tradične aj v minulom roku potýkalo s nepriaznivým rastom cien palív a energií, čo sa spolu so silnou korunou premietlo do stúpajúcich nákladov výrobcov.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
28. jún 2022 03:05