20.06.2018, 00:00

Garážové státie bude vo výlučnom užívaní

Koncentrovanie hlasovania na schôdzach v bytovkách do konkrétnych paragrafov, aby bolo na rozdiel od doterajšej úpravy prehľadnejšie, ale aj výlučné užívacie právo vlastníka na balkón či garážové státie zavádza novela bytového zákona poslancov Edity Pfundtner a Petra Antala.

Garážové státie bude vo výlučnom užívaní
Zdroj: Pavol Funtál

Ak niekto kupuje spolu s bytom garážové stojisko, má v zmluve uvedené, že konkrétne garážové stojisko je jeho. „Ste v domnienke, že ste sa stali výlučným vlastníkom garážového stojiska v nebytovom priestore. Je to veľký omyl, pretože k tomu nebytovému priestoru nadobúdame iba podiel na spoločných priestoroch,“ upozornila poslankyňa Edita Pfundtner. Je to podľa nej len jeden z nedostatkov 25 rokov platného zákona, ktorým sa riadia vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovkách. Spolu s poslancom Petrom Antalom predložili preto do parlamentu návrh novely zákona, ktorý prešiel do druhého čítania a jeho konečná podoba bude známa až po medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Nie garáž, ale spoluvlastnícky podiel
Ak je napríklad v nebytovom priestore – garáži 30 stojísk a vy si kupujete jedno státie, tak získate jednu tridsatinu. Tento podiel sa zapisuje do katastra nehnuteľností a máte to na liste vlastníctva, ale niektoré katastre to vaše konkrétne stojisko, ktoré ste si vy vymienili a chcete ho užívať, nezapisujú vôbec na váš list vlastníctva. To znamená, že ak budete predávať svoj podiel na stojisku, tak podľa súčasnej právnej úpravy ho musíte ponúknuť v zmysle zákonného predkupného práva ostatným spoluvlastníkom. To podľa Pfundtner robí obrovský problém. „Ak sa totiž predáva váš podiel na garáži spolu s bytom, tak si predstavte, že vás tí susedia v garáži môžu v podstate obrať o to vaše garážové stojisko. Ako? Uplatnia si zákonné predkupné právo. A ak ponúknu lepšiu cenu, vyššiu, ako ponúkne napríklad ten, kto kupuje váš byt, váš byt týmto stráca na hodnote, pretože vás oberú o garážové stojisko a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.