StoryEditor

Inovácie sa pohli, stále je čo dobiehať

11.09.2018, 00:00
Každá firma, ktorá realizuje inovatívne alebo vývojové projekty, si môže druhýkrát odpočítať od daňového základu výdavky, ktoré na takéto projekty vynaložila. Týmto superodpočtom môže získať až 21-tisíc eur z každých 100-tisíc eur, ktoré investuje do vývojových a inovatívnych projektov

Spoločnosť Ayming sa na problematiku odpočtu na výskum a vývoj v Európe špecializuje už viac ako 30 rokov. O situácii na Slovensku hovoríme s Kristínou Šumichrastovou, riaditeľkou tejto poradenskej spoločnosti.

Mohli by ste uviesť aj niekoľko zaujímavých príkladov firiem, ktoré rozbehli vývojové projekty?
Realizuje sa ich niekoľko. Aktuálne spolupracujeme približne so stovkou veľmi zaujímavých inovatívnych firiem. Spomeniem napríklad projekty spoločnosti TROLIGA BUS, ktorá vyvíja autobus na hybridný pohon a akumulátorový autobus. Môžeme ich považovať za unikát nielen v oblasti šetrenia životného prostredia.

Ďalej spoločnosť Tomark sa zaoberá vývojom, konštrukciou a výrobou celokovových dvojmiestnych ultraľahkých športových lietadiel. Unikátne projekty rieši aj Stakotra Manufacturing – ide o spoločnosť, ktorá vyvíja konštrukcie horských dráh. Spoločnosť MTS sa venuje vývoju výrobných technológií a unikátnych výrobných liniek. A napokon spomeniem ešte LKT, ktorá sa svojím know-how zaraďuje medzi popredných európskych výrobcov lesnej kolesovej techniky a v rámci tejto oblasti realizuje aj svoje vývojové projekty.


Aká je situácia na Slovensku v porovnaní s inými krajinami Európskej únie aj mimo nej?
Slovensko sa dlhodobo drží v prvej päťdesiatke najinovatívnejších krajín sveta, momentálne sa podľa najnovšieho merania inovatívnosti ekonomík s názvom Global Innovation Index 2018 zaradilo na 36. priečku. V rámci krajín Európskej únie je Slovensko zaradené v kategórii „mierni inovátori“, takže rezervy v inovačnom potenciáli tu určite sú.


Kto je na popredných priečkach?
Už tradične vedú severské štáty, Nemecko, Holandsko a Spojené kráľovstvo. Najinovatívnejšou krajinou v Európe zostáva Švajčiarsko. Mimo Únie sú najinovatívnejšími krajinami USA, Singapur, Hongkong.


V čom sme špičkou v inováciách a kde sú, naopak, naše slabé miesta?

Inovácie na Slovensku sa zameriavajú hlavne na oblasť informačných a komunikačných technológií. Slovensko vyniká napríklad v oblasti kyberbezpečnosti, teda v oblasti bezpečnosti a antivírusového softvéru. Je tiež špičkou v inováciách v bankovníctve. Naopak, zaostávame v biomedicíne a robotike.


Myslíte si, že štát v tejto oblasti urobil všetko pre to, aby sa naše firmy presadili a uspeli v tvrdej konkurencii?
Slovensko zavádza legislatívu superodpočtu veľmi neskoro oproti okolitým štátom, v tomto ohľade teda pre konkurencieschopnosť slovenských podnikov štát neurobil všetko. Sme výrazne pozadu s mierou verejného financovania inovácií v rámci EÚ, a to dlhodobo. Odpočet výdavkov na výskum a vývoj mal byť do legislatí...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-02-01 13:24:03 - Feat.: - Title: Musafer robí najlepší kebab v Bratislave: Nič u mňa nie je polotovar, slovenské mäso je desaťkrát lepšie ako poľské 02 - Modified: 2023-01-31 11:03:10 - Feat.: - Title: Navrhovaná norma Euro 7 je nereálna. Rok 2023 musí určiť ako s autami ďalej, tvrdí odborník 03 - Modified: 2023-01-27 14:06:30 - Feat.: - Title: Hovorili sme s umelou inteligenciou: Robot si priznal chybu, vie si predstaviť, že by riadil politiku a takto reagoval na boha 04 - Modified: 2023-01-30 09:41:43 - Feat.: - Title: Danko v HNtelevízii: Môj sen je dať Fica a Pellegriniho za jeden stôl. Nabrali by sme hlasy ako snehová guľa 05 - Modified: 2023-01-27 23:04:54 - Feat.: - Title: Richard Sulík pre HN: Je logické, že sa všetko rozhoduje v Bratislave. Kde sa to má rozhodovať, v Poltári?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. február 2023 16:54