10.10.2018, 00:00

Penzistom priznajú výhodnejšiu sumu

Ak vlani dostával penzista starobný dôchodok 400 eur, na konci roka mu pridali 8,40 eura, pričom táto suma bola rovnaká pre všetkých. Na budúci rok bude mať tento penzista dôchodok zase o 10,40 eura vyšší. Ale ak má iný penzista starobný dôchodok 320 eur, ten dostane pridaných len 8,70 eura.

Penzistom priznajú výhodnejšiu sumu
Zdroj: Reuters

Od budúceho roka sa dôchodky budú priznávať podľa iných kritérií. Budú sa zvyšovať – okrem vyrovnávacieho príplatku – buď o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu, ktorá prislúcha danému druhu dôchodku.


Medziročný rast spotrebiteľských cien za prvý polrok 2018 podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom bol 2,6 percenta. „To znamená, že dôchodky sa budú v budúcom roku zvyšovať buď o 2,6 percenta, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu podľa toho, čo bude pre dôchodcu výhodnejšie. Z toho vyplýva, že napríklad nekrátený starobný dôchodok sa zvýši buď o spomínaných 2,6 percenta, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu 8,70 eura," uvádza Daniela Rodinová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Pre dôchodcu napríklad s penziou 320 eur bude teda výhodnejšia pevná suma, preto dostane 8,70 eura.

Kritérium na určenie sumy
Zvyšovanie dôchodkových dávok je

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.