16.01.2019, 00:00

Aké pokuty hrozia a čo sa zmení

Pokuta za používanie mobilu za volantom sa má zvýšiť z 50 na 100 eur. V súvislosti s toleranciou alkoholu v dychu cyklistov sa spresňuje definícia územia, na ktorom uvedená tolerancia platí. Prinášame prehľad najdôležitejších zmien, ktoré navrhuje rezort vnútra v sankciách na cestách.

1. Pripravovaná novela

V rámci objektívnej zodpovednosti
– pokutovať priestupok podľa evidenčného čísla vozidla
– ak pokutu v rámci objektívnej zodpovednosti neuhradíte a policajt zastaví také vozidlo na ceste, bude môcť zadržať doklady a tabuľky s evidenčným číslom, čím vodičovi znemožní ďalšiu jazdu. Vodič bude môcť presadnúť do iného vozidla. Takto sa má znemožniť jazda na konkrétnom vozidle a zabezpečiť zaplatenie sankcie, potom po zaplatení dostane vodič naspäť doklady a tabuľky.


pokuta 300 eur – ak neumožníte prejazd vozidlu s právom prednostnej jazdy a za zneužitie záchranárskej uličky


– pokuta 99 eur za nevytvorenie záchranárskej uličky a za nezastavenie na značke Stop, daj prednosť v jazde.


Zavádza sa nový druh sankcie – blokové konanie o správnom delikte držiteľa vozidla. Ak s vozidlom v minulosti došlo k porušeniu pravidiel, ktoré nebolo sankcionované prostredníctvom objektívnej zodpovednosti – napríklad radar zaznamenal značku vozidla, ktoré prekroč

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.