20.02.2019, 00:00

Aj dedič už môže žiadať o náhradný pozemok

Každý vlastník náhradného pozemku musí pozorne sledovať zmeny v tejto oblasti. Vlani si napríklad bolo treba včas požiadať o predĺženie jeho využívania. Po novom tak môžu urobiť i farmári, ktorí získali náhradný pozemok prevodom. Pozrite si prehľad všetkých povinností.

Aj dedič už môže žiadať o náhradný pozemok
Zdroj: Reuters

Ako vyzerá administratíva s prideľovaním náhradnej pôdy

1. Preskúmanie vzťahu zo strany úradov
Osoba, na ktorej meno znelo pôvodné rozhodnutie o náhradnom pozemku, si musela podať do konca februára 2018 na okresný úrad návrh na predĺženie užívania. Úrady potom skúmali, či má dotyčná osoba v poriadku všetku pozemkovú administratívu. Ak áno, človek mohol v užívaní náhradného pozemku pokračovať na základe podnájomného vzťahu. Tento vzťah je bezplatný, pretože pozemky ostali v užívaní družstiev. Všetci, pri ktorých sa po februári 2018 overilo legálne využívanie náhradného pozemku, ho mohli využívať aj naďalej.

2. Koniec platného vzťahu
Vzťahy k náhradným pozemkom upravil štát ešte pred 10 rokmi. Zaviedol v zákone paragraf, ktorý hovoril, kedy rozhodnutia o náhradných pozemkoch vydané pred 1. januárom 2008 prestávali platiť. Bolo to buď vtedy, keď sa začal konkurz na poľnohospodársky podnik hospodáriaci na pôde, na ktorú sa vzťahoval zákonný nájom, alebo vtedy, keď došlo k zániku vlastníctva. Inak povedané, ak niekto svoje parcely, za ktoré dostal náhradné pozemk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.