StoryEditor

Obchodná bilancia USA prekvapila

14.07.2005, 00:00

Zvýšený dopyt po tovaroch a službách v zahraničí podľa amerického ministerstva obchodu pomohol v máji znížiť schodok obchodnej bilancie USA. Obchodný deficit sa v máji znížil o 2,8 % na 55,3 mld. USD z aprílových smerom dolu revidovaných 56,9 mld. USD. Podľa agentúry AFX, ktorá dodáva finančné spravodajstvo agentúre AFP, pritom analytici na Wall Street v konsenzuálnom odhade očakávali deficit na úrovni 57 mld. USD.
Export USA v piatom kalendárnom mesiaci dosiahol ďalší historický rekord, keď sa do zahraničia vyviezli tovary a služby v objeme 106,9 mld. USD. Oproti tomu dovoz tovarov do USA prekvapivo klesol o 0,9 % na 162,2 mld. USD. V porovnaní s rekordným februárovým deficitom v objeme 60,1 mld. USD je to posun k lepšiemu, čo reflektuje aj menej volatilný kĺzavý trojmesačný priemer. V období od marca do konca mája tak priemerný mesačný vývoz USA dosiahol 105,7 mld. a dovoz 160,9 mld. USD. Podľa údajov ministerstva tak priemerný mesačný deficit klesol z 56,9 na 55,3 mld. USD. Výsledkom lepšej obchodnej výmeny sú optimistickejšie očakávania ekonómov, ktorí dúfajú, že rast vývozu sa premietne do vyššieho rastu HDP Spojených štátov v druhom kvartáli. V prvom štvrťroku negatívna obchodná bilancia ubrala z rastu HDP až 0,6 percentuálneho bodu, uviedla AFX. V reakcii na dobré čísla obchodníci na devízovom trhu prestali s výberom ziskov z dlhých dolárových pozícií. Dolár, ktorý sa včera oproti euru obchodoval najlacnejšie od 20. júna, tak narazil na fibonacciho úroveň technického odporu a pri hranici 1,225 USD/EUR sa kurz otočil. Po zverejnení údajov o poklese obchodného deficitu USA sa kurz posunul z 1,2185 USD/EUR na 1,2107 USD/EUR.
S výhľadom do budúcnosti sa však ekonómom robia vrásky na čele pri odhadovaní obchodného deficitu v nadchádzajúcich mesiacoch. Po májovom prepade cien ropy sa tieto v júni dostali na nové historické maximá. Tzv. ropný deficit v obchodnej bilancii Spojených štátov v máji klesol o 8,7 % na 15,8 mld. USD, čo je jeho najnižšia hodnota od januára. Priemerná cena dovážanej ropy zároveň v máji klesla na 43,08 USD oproti aprílovým 44,76 USD za barel, teda 159 litrov. V separátnej správe však včera ministerstvo práce uviedlo, že drahá ropa v júni zvýšila ceny dovážaných tovarov o 1 %. Cena čierneho zlata dovezeného do USA v šiestom kalendárnom mesiaci stúpla o 7,6 %. V máji, naopak, klesla o 4,8 %. Tento údaj dokresľuje nárast cien dovozu z krajín Blízkeho východu, ktorý v júni zdražel o 5,9 %. Otázne teda ostáva, kam sa býkom podarí dotiahnuť kurz dolára počas zvyšovania úrokových sadzieb americkej centrálnej banky, pričom v tomto roku by mali stúpnuť minimálne na 3,75 %. Len čo sa zintenzívnia špekulácie o prerušení cyklu sprísňovania menovej politiky, pozornosť trhu sa opäť obráti na deficit obchodnej bilancie USA, ktorý sa vezie na rastúcich cenách vstupov.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. február 2023 00:25