StoryEditor

20 otázok o novinkách v podnikaní

o musí firma splniť pri rekreačných poukážkach pre svojich zamestnancov. Ktoré zmeny sa dotknú živnostníkov v prípade odvodov od júla. Aké riziká číhajú na podnikateľov z transferového oceňovania. Tieto a ďalšie otázky z biznisu osvetľujú experti.

Odpovedá Iveta Matlovičová, expertka Mzdovej akadémie Maxim

1. Dotovanie dovolenky
Na ktorých zamestnávateľov sa povinnosť poskytovať rekreačné poukážky vzťahuje a ako je to so zdanením?

Vzťahuje sa len na zamestnávateľov, ktorí majú viac ako 49 zamestnancov, pričom pre rok 2019 sa posudzuje priemerný počet zamestnancov existujúci k 31. 12. 2018. Príspevok zamestnávateľa na rekreáciu je na strane zamestnanca oslobodený od dane – najviac vo výške 275 eur – a nevstupuje do vymeriavacích základov pre odvod poistného na zdravotné a na sociálne poistenie. Oslobodenie od dane sa vzťahuje na rekreácie, ktoré sa začali po 31. 12. 2018. Zamestnávateľ môže prispieť zamestnancovi na rekreáciu aj príspevkom zo sociálneho fondu, táto časť príspevku na rekreáciu sa však považuje už za zdaniteľný príjem zamestnanca a podlieha aj odvodom na zdravotné a na sociálne poistenie.


2. Zákonný kontext
Prečo sa príspevok na rekreáciu zaviedol a ktorých zákonov sa dotkol?
Dotkol sa novely zákona o podpore cestovného ruchu, čím sa novelizoval aj Zákonník práce. Do zákonníka sa zaviedol príspevok na rekreáciu zamestnancov ako cielený systémový nástroj na podporu domáceho cestovného ruchu. Štáty, ktoré zaviedli podobný systém podpory, ako Francúzsko, Maďarsko a Taliansko, majú najvyššiu účasť domáceho obyvateľstva na domácich súkromných cestách a potvrdzujú účinnosť takejto podpory. Naopak, z výsledkov prieskumov Európskej komisie preferencií občanov v turizme z roku 2015 vyplynulo, že domácu dovolenku pred zahraničnou uprednostnilo len 33 percent dovolenkujúcich obyvateľov Slovenska.


3. Dobrovoľná podpora
Môže dať firma príspevok na dovolenku aj v prípade, že nespadá medzi zamestnávateľov s minimálne 49 zamestnancami?
Áno. Aj zamestnávateľ, u ktorého robí menej ako 50 zamestnancov, sa môže rozhodnúť, že ho bude poskytovať – za rovnakých podmienok – na dobrovoľnej báze.


4. Podmienky poskytnutia

Na aký účel je príspevok na rekreáciu určený?
Je určený na služby cestovného ruchu spojené s ubytovaním na najmenej dve prenocovania na území Slovenska. Znamená to, že ide o podporu produktov cestovného ruchu – rozumie sa tým podpora súboru služieb, ktoré produkuje a ponúka určité cieľové miesto, podniky a inštitúcie uspokojujúce návštevníkov. Ďalej je príspev...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-29 14:33:09 - Feat.: - Title: Navonok ostrá kritika vojny, biznis s Putinom však kvitne. Ako Ázia rozvíja obchod s Ruskom 02 - Modified: 2022-11-11 14:46:14 - Feat.: - Title: Ako ochrániť svoje podnikanie pred infláciou? 03 - Modified: 2022-10-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľká anketa s ľuďmi zo slovenského biznisu. Podnikatelia prezradili, čo očakávajú od zvolených politikov 04 - Modified: 2022-10-26 10:12:48 - Feat.: - Title: „V tomto vzťahu som alfa.“ Kto je hrdina aj provokatér Elon Musk? 05 - Modified: 2022-10-22 10:58:48 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Ekonomika naďalej spomaľuje. Svetový biznis bude čoskoro čeliť štyrom veľkým výzvam
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
29. november 2022 22:27