11.06.2019, 00:00

Najhoršia úroveň právneho štátu je v Poľsku a v Maďarsku

Kvalita dodržiavania práva v Únii sa zhoršuje. Súdne rady z celej Európskej únie, ktoré sa v minulých dňoch zhromaždili v Bratislave, bijú na poplach.

Najhoršia úroveň právneho štátu je v Poľsku a v Maďarsku
Zdroj: Pixabay

Sudcovia pociťujú nedostatok rešpektu a nezávislosti od vlády. K takémuto výsledku dospel prieskum medzi sudcami v krajinách Únie, ktorý si dala vypracovať Európska sieť súdnych rád pri príležitosti valného zhromaždenia v Bratislave. Zhromaždenie sa v našom hlavnom meste konalo tento víkend.


„Chceme napraviť právny štát v Európskej únii,“ vysvetľuje Kees Sterk, prezident Európskej siete súdnych rád. „Chceme zohrať aktívnu úlohu pri vytváraní dialógu medzi jednotlivými zložkami štátnej moci. Dialóg má byť nástrojom efektívnej ochrany súdnictva proti ostatným zložkám moci v štáte.“


Súdne rady znepokojuje najnovší trend v Európe – vlna rastúceho ext

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.