09.09.2019, 16:38

20 tipov pre domácnosti, ako ušetriť na energiách aj stovky eur

Voda, elektrina, plyn. To všetko používame v našich domácnostiach každý deň. Odborníci vám poradia, ako si v tejto oblasti môžete znížiť svoje výdavky.

20 tipov pre domácnosti, ako ušetriť na energiách aj stovky eur
Zdroj: Dreamstime

1. Úspora nákladov
Najmenej náročným opatrením je zmena  správania v domácnosti a zmena návykov. Spotrebu niektorých položiek tak môžete výrazne znížiť. Ide najmä o náklady na vodu, ústredné kúrenie, odvoz a likvidáciu odpadu. Čo sa týka ústredného kúrenia, prispôsobte teplotu v miestnosti svojim skutočným potrebám a zbytočne neprekurujte. Každé zvýšenie  teploty o jeden stupeň predstavuje približne šesť percent energie naviac. 

2. Odporúčané teploty
V panelákových domoch sa doporučuje udržiavať v obývacej a detskej izbe 21 °C, v spálni 19 až 20 °C, v   kuchyni 20 °C a v kúpeľni 23 °C. Nikdy  nevypínajte  kúrenie  úplne. Je  totiž drahšie  vykúriť  celkom studenú a vlhkú miestnosť ako v nej udržiavať minimálnu teplotu. Postačí, ak v noci alebo pri  dlhšej neprítomnosti kúrenie stlmíte.

3. Okná a dvere
Vetrajte krátko a intenzívne, aby neprichádzalo k ochladzovaniu stien. Utesnite okná a balónové dvere, aby sa miestnosti zbytočne neochladzovali. Nezakrývajte radiátory ani do ich blízkosti nedávajte stoly, skrine, závesy alebo záclony, ktoré môžu obmedziť prúdenie tepla do miestnosti. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.