01.06.2020, 14:50

Nová výška odvodov. Prehľad, koľko budú živnostníci platiť od júla

  • Odklad daňového priznania ovplyvní aj odvody do Sociálnej poisťovne.
  • K niektorým živnostníkom pre pandémiu pristúpi inak, ako boli zvyknutí.
Nová výška odvodov. Prehľad, koľko budú živnostníci platiť od júla
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Živnostníci a SZČO majú pre pandémiu koronavírusu možnosť odložiť si podanie daňového priznania za rok 2019 až na koniec mesiaca, ktorý bude nasledovať po mesiaci, v ktorom sa mimoriadna situácia na Slovensku skončí.

Aj posudzovanie povinného sociálneho poistenia a platenie odvodov v novej výške sa preto v niektorých prípadoch posunie. Sociálna poisťovňa bude môcť určiť, či a v akej výške sú povinní platiť poistné v ďalšom období až po odovzdaní daňových priznaní za minulý rok.

Sociálka koná na základe novely zákona o sociálnom poistení

Pre odklad termínu na podanie daňových priznaní bude pre Sociálnu poisťovňu pri posudzovaní vzniku alebo zániku povinného sociálneho poistenia rozhodujúcich niekoľko životných situácií:

Živnostníci, ktorí podali daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.