StoryEditor

Arménsko. Z kaukazských bojovníkov biznismeni

04.11.2007, 23:00

Arménska vysočina patrí k dávnym centrám ľudskej civilizácie. Vystriedali sa tu Chetiti, satrapovia Alexandra Macedónskeho, Seleukovci, Rimania, Peržania i Arabi. Arménsko ako prvá krajina v histórii prijala v roku 301 kresťanstvo. Jeho obyvatelia vždy vynikali ako obchodníci.
Od roku 1988 pretrváva medzi Arménskom a Azerbajdžanom napätie kvôli územiu Náhorného Karabachu (arménska enkláva pričlenená Stalinom k Azerbajdžanu). Roztržky vyústili až do ozbrojeného konfliktu po tom, čo obe krajiny získali v roku 1991 nezávislosť. Úspešnejší v boji boli Arméni, ktorým sa podarilo Náhorný Karabach udržať. Od roku 1994 dodržujú obe krajiny oficiálne prímerie. Turecko na protest proti obsadeniu Náhorného Karabachu uzavrelo s Arménskom hranice a uvalilo naň hospodársku blokádu.

Po prímerí konečne stabilita
V máji 1994 sa uzavrelo prímerie, a to platí dodnes. Arménske ozbrojené sily kontrolujú nielen územie Náhorného Karabachu, ale aj priľahlé azerbajdžanské provincie. Konflikt medzi oboma štátmi pomáha riešiť takzvaná Minská skupina OBSE pre Náhorný Karabach. V roku 1999 zavraždili počas zasadania parlamentu arménskeho premiéra, čo viedlo k ekonomickej a spoločenskej kríze.
Arménsko je prezidentskou republikou. Vnútropolitickú situáciu charakterizuje stabilita, prameniaca zo silného postavenia prezidenta, ktorého volia občania na päť rokov. Najbližšie voľby sa budú konať v roku 2008.
Najotvorenejšia ekonomika
Investičná a obchodná politika arménskej vlády je najotvorenejšia spomedzi krajín Spoločenstva nezávislých štátov. Pre ekonomiku, ktorá je vysoko závislá od zahraničného obchodu, vykonala tamojšia vláda veľa, len aby zatraktívnila investície. S mnohými spoločnosťami uzatvorila osobitné dohody a poskytla výhodný daňový systém.
Podľa zákona o privatizácii štátneho majetku, prijatého v roku 1997, majú zahraniční investori rovnaké podmienky ako domáci. Napriek tomu proces privatizácie nemožno vždy hodnotiť ako transparentný a rovnoprávny. Podľa arménskeho práva sa zahraničný majetok nemôže znárodniť. Obmedzenie vývozu peňazí a zisku, vrátane dividend, úrokov a podobne, neexistuje. Väčšina bánk zabezpečí prevod financií v priebehu dvoch až štyroch dní. Arménsky dram je konvertabilný. Podniky si môžu otvoriť aj devízový účet v arménskych a zahraničných bankách. Podľa zákona o zahraničných investíciách z roku 1994 sa musia všetky spory medzi zahraničnými investormi a štátom riešiť pred arménskymi súdmi. Zákon o arbitrážnom súde a arbitrážnom procese stanovuje podmienky riadenia prípadov arbitráže.

Nedotknuteľnosť súkromného majetku
Miestna ústava zaručuje ochranu všetkých druhov majetku obyvateľov a rovnako aj slobodné nakladanie s týmto vlastníctvom. Napriek tomu cudzinci nemajú právo vlastniť pôdu. Zahraničné spoločnosti, zaregistrované ako arménsky právnický subjekt, však toto právo majú.
Arménske právo zabezpečuje vlastnícke práva, a to tak hnuteľné, ako aj nehnuteľné. V oblasti intelektuálneho vlastníctva je zabezpečená ochrana literatúry, vedeckých a umeleckých diel, priemyselných vzorov, know-how, obchodného tajomstva či ochranných známok.

01 - Modified: 2003-06-20 07:30:11 - Feat.: 0 - Title: Ľudové peňažníctvo -- pilier finančného systému ČSR 02 - Modified: 2003-06-20 07:31:07 - Feat.: 0 - Title: Pomôže daňová reforma malým a stredným podnikateľom?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. november 2022 07:56