29.01.2021, 14:00

Ktoré opatrenia majú odbremeniť biznis

Menej papierovačiek, schodnejšiu komunikáciu s úradmi a aj menej pokút sľubujú podnikateľské kilečká z dielne ministerstva hospodárstva. Prvé obsahuje 114 opatrení, druhé už podstatne viac, až 469. Rezorty približujú niektoré z nich.

Ktoré opatrenia majú odbremeniť biznis
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Katarína Matejková, hovorkyňa ministra hospodárstva

1. Realizované opatrenia
Začali sa už realizovať nejaké opatrenia z takzvaného kilečka 1, ktoré sa dotknú najväčšieho počtu podnikateľov?
Zaviazali sme sa už, že k zmenám v daňových a odvodových zákonoch dôjde len raz ročne, a to vždy k 1. januáru, opatrenie sa už realizuje. Slovenská obchodná inšpekcia po zistení drobných nedostatkov už nepristupuje hneď k sankciám. Podnikateľom dá takzvanú druhú šancu na ich odstránenie. Maloobchodné prevádzky už nemusia mať reklamačný poriadok. Za dôležité považujeme aj zvýšenie limitu na povinný audit, ktorý sa bude vzťahovať len na firmy s ročným obratom nad osem miliónov eur namiesto doterajších štyroch miliónov eur. Opatrenie sa má realizovať od januára budúceho roka. O dobrovoľnom používaní gastrolístkov parlament ešte nerozhodol.

2. Druhé kilečko
Rezort hospodárstva predstavil už aj druhé kilečko, ktoré obsahuje 469 návrhov opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Mohli by ste spomenúť aspoň niektoré?
Počíta sa napríklad so zrušením koncesionárskych poplatkov pre zamestnávateľov. Skrátiť sa má aj lehota archivácie účtovných dokumentov, zaviesť všeobecná voľná živnosť a jednoduchšie má byť aj vyraďovanie starých vozidiel z evidencie. Upraviť sa majú tiež podmienky na živnostenské podnikanie od 16 rokov alebo možnosti štátu zadržiavať vratky DPH v prípade daňových kontrol najviac na štyri mesiace. Niektoré sa budú postupne dávať do medzirezortného pripomienkového konania a dvadsiatka z nich sa dostala do legislatívy.


Odpovedá Petar Lazarov, hovorca ministerstva vnútra

3. Ubytovacie služby
V akom štádiu sú opatrenia, ktoré sa dotknú ubytovacích zariadení?
V rámci zmien v živnostenskom zákone sa zrušuje vyhláška ministerstva hospodárstva, ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia pri ich zaraďovaní do kategórií a tried. Živnostenské oprávnenia na ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností v týchto zariadeniach a v chatovej osade triedy 3, v kempingoch triedy 3 a 4 vydané podľa predpisov účinných do dňa vyhlásenia tohto zákona, zostávajú zachované. Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. O návrhu ešte rokuje Národná rada, v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.