28.04.2021, 13:51

Pozrite sa, ako chcú daniari uľahčiť život podnikateľom

Navrhované zmeny v daňovej oblasti z 26. apríla by mali zase o čosi viac zlepšiť podnikateľské prostredie, znížiť administratívu a výraznejšie brániť daňovým podvodom. O ôsmich najdôležitejších novinkách, ktoré sa navrhujú, a o tom, ako by sa uplatňovali v praxi, hovorí Veronika Solíková, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka.

Pozrite sa, ako chcú daniari uľahčiť život podnikateľom
Zdroj: Dreamstime
  1. Čo by v praxi znamenalo takzvané zrušenie registračných kartičiek?

Navrhovaná novela daňového poriadku by mala zahŕňať zrušenie registračných kartičiek. Takzvané registračné kartičky by tak po novom podnikatelia nemuseli predkladať správcovi dane, ak by potrebovali na daňovom úrade zapísať nejakú zmenu v rámci svojej podnikateľskej činnosti. Rovnako by sa mala zrušiť aj povinnosť vrátiť osvedčenie, ktoré vystavil daňový úrad.

 

  1. Aké sumy by po novom mali podnikatelia zaplatiť za záväzné stanovisko daňového úradu?

Predložená novela upravuje aj zníženie poplatku za záväzné stanoviská, aby bol tento inštitút daňovým subjektom prístupnejší. Po novom by malo platiť, že daňový subjekt zaplatí spolu so žiadosťou o záväzné stanovisko úhradu vo výške 1 000 eur a vysoko spoľahl

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.