StoryEditor

Práca popri štúdiu nezaškodí

07.05.2009, 00:00

Pred niekoľkými rokmi boli firmy ochotné prijímať iba ľudí, ktorí mali aspoň drobnú prax. Tú sa však študentom získať nedarilo, pretože ich nik bez praxe nechcel. Nástup do prvého zamestnania spôsobuje absolventom nemalé starosti. Pretože sa začína ich súťaž so skúsenými.

V súčasnosti sú však firmy ochotné zamestnávať oveľa viac študentov než v minulosti a školy začali na prácu študentov popri štúdiu nazerať ako na súčasť ich prípravy na profesijný štart. Podľa niektorých zamestnávateľov sa snažia v tomto smere dokonca vychádzať v ústrety racionálnejšou úpravou rozvrhov vyučovacích hodín tak, aby vysokoškoláci mohli lepšie zladiť štúdium s praxou. Podľa prieskumu spoločnosti LMC pre niektoré profesie ako napríklad programátori nie je ťažké nájsť si počas štúdia vysokokvalifikovanú prácu. Riešením pre študentov a čerstvých absolventov iných, napríklad humanitných odborov, by to mohli byť centrá zdieľaných služieb, teda centrá prvého kontaktu, ktoré si u nás mnohé firmy zriaďujú. Práca v nich si vyžaduje stredoškolské vzdelanie, ale aj znalosť cudzieho jazyka, ktorá mnohým stredoškolákom chýba. Preto môže byť pre vysokoškolákov prvým vhodným zamestnaním práve práca v týchto centrách a to už popri štúdiu vďaka čiastočným úväzkom.

Ukážte, čo viete
Znalosť cudzích jazykov je samozrejmosť. Rovnako aj jej overenie si v praxi počas pobytov v zahraničí. "Táto skúsenosť je pre personalistu zaujímavou témou pri osobnom pohovore. Prostredníctvom zážitkov mladého uchádzača sa veľa dozvie o prístupe k riešeniu rôznych praktických problémov, ktoré nastali počas jeho pobytu v zahraničí, tiež o jeho samostatnosti a cieľavedomosti“, hovorí HR Specialist spoločnosti Centire Lucia Sántaiová. Rovnako dokáže personalistov zaujať aj diplomová práca. Najmä ak bola prepojená s praxou a kandidát si mohol overiť svoje znalosti nadobudnuté počas štúdia. Dôležité je, ak absolvent dokáže túto prácu odprezentovať aj priamo na pohovore.

Zaváži aj odborná prax
Veľkou výhodou je aspoň minimálna prax počas školy - čím dlhšia a odbornejšia, tým lepšie. "Pre zamestnávateľa to v mnohých prípadoch znamená, že kandidát je aktívny človek, ktorému nešlo len o prilepšenie si vlastného študentského rozpočtu, ale aj o priamy kontakt s reálnou praxou, ktorý väčšinou počas teoretického štúdia chýba. Absolvent sa tak môže pochváliť nielen teoretickými znalosťami, ale aj praktickými zručnosťami,“ vysvetľuje Lucia Sántaiová. Keďže jeho prax nie je dlhá, stáva sa pre zamestnávateľa dostatočne tvarovateľný. A to je výhoda oproti tým uchádzačom, ktorí už majú za sebou určitú prax. Zatiaľ nie sú totiž zaťažení pracovnými zlozvykmi. Prieskumy z minulosti ukázali, že študenti údajne málo dbali na to, či ich vzdelanie bude mať aj praktické uplatnenie. Prieskum trhu spoločnosti LMC ukazuje, že až 70 percent z nich minulý rok potvrdilo, že pri výbere školy zohľadňovali svoje budúce uplatnenie. Zvyšných tridsať percent si školy vyberali podľa svojich záujmov a schopností, čo tiež nie je zlé vodidlo. Ak sú podľa svojho presvedčenia v niečom dobrí, väčšinou sa tým aj uživia.

Poľavte z nárokov
Praktické skúsenosti nadobudnuté počas štúdia sú veľké plus. Nevýhodou mladých však sú ich prehnané počiatočné platové nároky. Predovšetkým ide o absolventov s ekonomickým vzdelaním, či mladých nádejných manažérov. "Je potrebné si uvedomiť, že o dané miesto môže mať záujem aj človek s praxou, ktorý je ochotný ísť s platom nižšie ako bol doteraz zvyknutý. Práve preto nižšie očakávania, ktoré si absolventi môžu skôr dovoliť, sú pre zamestnávateľov plusom. Veď v priebehu zamestnania dostanú mladí priestor ukázať, čo sa v nich skrýva a motivovať tak zamestnávateľa k prehodnoteniu platu na základe relevantných výkonov,“ dodáva Lucia Sántaiová.

Prečítajte si aj:
Bez preflámovaných nocí

Každý človek nastupuje do nového zamestnania s veľkými očakávaniami. Dvojnásobne to platí pre absolventov, pre ktorých je to ich prvá reálna práca, ktorá prináša veľa zmien do ich každodenného života. Koniec „preflámovaným nociam“, pravidelné ranné vstávanie, osemhodinový pracovný čas... to všetko sa stane súčasťou ich života na dlhé obdobie.

Celý článok >>

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
27. september 2022 15:26