StoryEditor

ANKETA: Aký vidíte liek na terajšiu finančnú krízu? Čo by ju pomohlo zvrátiť?

04.01.2009, 23:00

Boris Lukáč, Hudson Global Resources, country manager: -- Liekom by som asi nazval, keby sme prenechali tým, ktorí krízu spôsobili, vypiť kalich horkosti do dna, a tým ostatným pomohli, ale nerozdávali. Každé rozdávanie nás raz dobehne.

Roman Karlubík, Zväz chemického a farmaceutického priemyslu, prezident: -- Všetci vieme, že základom úspešnej ekonomiky je spotreba. To znamená, že správanie obyvateľstva rozhodne o tom, ako rýchlo uvedenú krízu prekonáme. Ale v tomto prípade obyvateľstva svetového, lebo ide po prvý raz o krízu svetových rozmerov a sám som zvedavý, ako je možné ovplyvniť svetovú mienku a náladu obyvateľstva. Tu môžu veľmi pozitívnu úlohu zohrať médiá -- žiaľ, zatiaľ vidím popularizáciu negatív a senzácií namiesto osvety a edukácie. Samozrejme, veľmi dôležité bude ozdravenie medzinárodných financií a rozhýbanie najväčších ekonomík v USA, Japonsku a EÚ.

Patrik Zoltvány, FIPRA, senior manager, člen -- radca Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru v Bruseli: -- Netreba robiť paniku. Od 90. roku bolo niekoľko krízových období. Je pravda, že teraz ju spôsobila do veľkej miery kríza vo veľkých, silných ekonomikách. Myslím si, že jej prehlbovanie bude závisieť od vývoja americkej ekonomiky. Určite ju nezvrátia prísľuby podporných balíkov.

Marek Brojo, Champion Food, riaditeľ: -- Jediný liek vidím v bezprecedentnom zásahu rozhodujúcich štátov, ktoré by naliali obrovské sumy do ohrozených firiem. Zachránili by tak celosvetovú spotrebu a odvrátili hroziacu inflačnú špirálu.

Ivan Valent, HB Reavis, predseda predstavenstva: -- Liekom by jednoznačne bolo rozhýbanie úverového trhu. Toto sa však nemôže stať bez pomoci a podpory vlád a centrálnych bánk. Bez peňazí je ekonomika ako motor bez paliva. Spoločné úsilie by pomohlo obnoviť dôveru v celý finančný sektor a zvrátiť aktuálny trend.

Robert Balheim, Slovenský mliekarenský zväz, predseda predstavenstva: -- V mliekarenskom sektore je jedným z rozhodujúcich faktorov zvýšenie spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, zvlášť z domácej výroby. Na Slovensku nám chýba zdravý patriotizmus.

Peter Meier, Nábytok Galan, finančný riaditeľ: Najdôležitejšie je podporiť ľudí tejto krajiny psychicky -- treba hovoriť o tom, ako sa posunú ďalej, ako zvládnu nápor informácií, ako si vyberú tie správne. Treba poukázať na pozitívne veci, ktoré sa okolo nás dejú. Treba budovať na tom, čo funguje, a odstrániť veci, ktoré sú skôr brzdou.

Vladimír Bielik, Bost SK, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva: Bohužiaľ, finančná kríza je v rukách hlavne finančných skupín. Pokiaľ nebudú chcieť štátne garnitúry veľmocí dať mantinely hazardovaniu lobistických finančných skupín s ovládaním štátnych financií, zvrat bude veľmi pomalý. Taktiež veľa závisí od ozdravenia zadlženosti amerických domácností a firiem po rokoch primárneho žitia z úverov ľahko dostupného nekrytého dolára, ktorý distribuuje Fed, teda Federálny rezervný systém, a následne jeho akcionári.

Richard Willmann, crooce.com, výkonný riaditeľ: -- V tejto chvíli je asi najdôležitejšie upokojiť sa. Veľkú časť finančnej "krízy" má na svedomí všeobecná panika a hystéria.

Milan Lechnický, Istropolitana D´Arcy, výkonný riaditeľ: -- Správna odpoveď na túto otázku je hodná Nobelovej ceny za ekonómiu. Žiaľ, necítime sa na to, aby sme na ňu odpovedali.

Roland van Wijnen, Holcim Slovensko, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva: -- Z hľadiska Slovenskej republiky považujeme za kľúčovú schopnosť krajiny čerpať európske fondy na infraštruktúrne projekty a včasnú realizáciu programu výstavby diaľnic. To je predpoklad, aby sa darilo stavebnému odvetviu i celému Slovensku.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
07. august 2022 21:06