StoryEditor

Podniky čakajú o desatinu nižšie tržby a zisk

04.01.2009, 23:00

Finančná kríza sa najviditeľnejšie prejavuje v poklese objednávok, tlakom na nižšie ceny tovarov a služieb a nižšou platobnou disciplínou odberateľov, tvrdí Róbert Kičina.

Čo čaká na podnikateľov v novom roku?
V roku 2009 budú dominantne rezonovať dve témy: euro a svetová finančná kríza. Zavedenie eura by malo zjednodušiť podnikanie na Slovensku, znížiť náklady podnikov a garantovať zodpovednú makroekonomickú politiku vlády, čiže zavedenie eura bude mať pozitívny dosah na podnikateľské prostredie. V budúcom roku by však mali podľa predpokladov analytikov vyvrcholiť na Slovensku aj negatívne dosahy svetovej finančnej krízy.

PAS robila medzi podnikateľmi aj prieskum -- obávajú sa nepriaznivého vývoja?
Podľa nedávneho prieskumu podnikatelia očakávajú pokles tržieb a zisku približne o 10 percent. Investície síce klesnú o 16,5 percenta, ale nie dramaticky. Aj naďalej možno predpokladať tvorbu pracovných miest, kde sa budú môcť uplatniť ľudia, ktorí v dôsledku krízy prídu o prácu. Na druhej strane ma mrzí, že s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnym zásadným reformám v podnikateľskom prostredí, ktoré by uľahčili podnikateľom život. Bariér je pritom viac ako dosť: zlá vymáhateľnosť práva, neefektívny sociálny systém, netransparentné verejné obstarávanie, korupcia, byrokracia.

Niektorí si myslia, že kríza na Slovensko ešte nedorazila. Súhlasíte?
Až 58 percent podnikateľov pociťovalo dosahy krízy na svoje podnikanie v roku 2008 a ďalších 30 percent očakáva, že sa ich kríza dotkne v roku 2009. Najviditeľnejšie sa kríza prejavuje v poklese objednávok, tlakom na nižšie ceny tovarov a služieb a nižšou platobnou disciplínou odberateľov. 55 percent podnikateľov vníma zhoršenie prístupu k financovaniu, najmä kvôli vyšším úrokovým sadzbám. Firmy očakávajú v priemere o 8,6 percenta nižšie tržby a o 11 percent nižší zisk. V prvom a druhom štvrťroku 2009 bude kríza na Slovensku vrcholiť.

Aké kroky podnikajú slovenskí podnikatelia proti kríze?
Viac ako pätina podnikateľov priznáva, že v prípade pretrvávania krízy budú musieť prepúšťať. V priemere by mohlo prísť o prácu 3,5 percenta zamestnancov. Podniky robia úpravy v mzdovej politike, keď približne tretina respondentov ohlasuje pomalší rast platov, obmedzujú zamestnanecké výhody a odmeny.

Čo by pomohlo zvrátiť súčasnú krízu?
V prvom rade treba povedať, že v čase plánovaného hospodárskeho rastu na úrovni 4,7 percenta netreba hovoriť na Slovensku o kríze, hoci treba priznať, že odhad ekonomického rastu bol znížený práve kvôli kríze. Z uvedeného dôvodu netreba zatiaľ pripravovať žiadne špeciálne proti krízové balíčky a už vôbec by sme sa nemali uberať cestou podporovania vybraných odvetví. Účinnejším impulzom na prekonanie krízy by bolo zníženie daní, ktoré pocítia všetci podnikatelia bez ohľadu na veľkosť, odvetvie a lokalitu, kde podnikajú. Nehovoriac o transparentnosti zníženia daní a netransparentnosti poskytovania cielenej pomoci podnikom.

Aké konkrétne výhody prinesie euro našim firmám?
Firmy pocítia predovšetkým nasledujúce výhody: odstránenie kurzového rizika oproti euru, nižšie náklady kapitálu, odstránenie časti transakčných nákladov, nižšie kurzové riziko oproti doláru, transparentnejšie a jednoduchšie porovnávanie cien. Prístup na zahraničné trhy sa pre slovenských podnikateľov zjednoduší, no netreba zabúdať, že to isté bude fungovať aj opačným smerom a podnikatelia môžu byť teda vystavení intenzívnejšej konkurencii zo zahraničia. Možno však očakávať aj intenzívnejší prílev zahraničného kapitálu, keďže jeho pohyb smerom na Slovensko bude o niečo jednoduchší.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
18. august 2022 05:47