StoryEditor

Wall Street čaká na kvartálne výsledky

11.07.2003, 00:00

Od vojny v Iraku investori vytlačili indexy búrz nad úroveň spred 11. septembra 2001s predpokladom, že dlho očakávané oživenie ekonomiky USA naberie obrátky už v druhej polovici tohto roka. V týchto dňoch na burzových parketoch čakajú na hodiny pravdy v podobe hospodárskych výsledkov za druhý kvartál od najvýznamnejších reprezentantov jednotlivých hospodárskych odvetví.
Podľa analytického monitoringu spoločnosti Thomson First Call by prevádzkové zisky firiem mali v druhom kvartáli medziročne stúpnuť v rozmedzí od 5 do 10 percent. Lenže rast Wall Streetu sa opiera skôr o optimistické očakávania v druhom a treťom štvrťroku. Ak sa nenaplnia, je veľmi pravdepodobné, že burzy zažijú ďalší pád. "Myslím, že existuje hrozba obratu k ďalšej veľkej korekcii," povedal na margo témy Charles Hill, riaditeľ Thomson First Call. "Táto cenová rely je postavená na očakávaniach návratu tradičného ozdravenia ekonomiky," myslí si a dodáva, že to tak nemusí byť. V konsenzuálnom odhade uskutočnenom spoločnosťou Thomson First Call analytici predpokladajú, že prevádzkový zisk firiem zaradených na newyorskej burze do indexu Standard and Poor's 500 (zostavený z 500 akciových titulov) medziročne narastie o 5,2 percenta. Ch. Hill dúfa, že priemerná marža za uvedené obdobie bude ešte vyššia -- na úrovni 8 až 10 percent. Očakávania od ďalších kvartálov sú ešte optimistickejšie. Konsenzuálny odhad analytikov v treťom štvrťroku počíta s priemerným rastom zisku o 12,7 percenta, a dokonca v poslednom štvrťroku by zisky spoločností v indexe S & P 500 mali stúpnuť o 21,4 percenta.
Lenže rok sa už prelial do svojej druhej polovice a od firiem neprichádzajú žiadne (zvyčajné) predbežné hospodárske výsledky, takže je dosť možné, že vo finále sa nebudú mať čím chváliť. Na druhej strane, neprišla ani záplava varovaní o nenaplnení hospodárskych prognóz, čo je dobré znamenie. Podobne rozporuplné sú aj makroekonomické čísla. Minulý týždeň prišla na trh správa, že nezamestnanosť v USA v júni dosiahla 9-ročné maximum -- 6,4 %. Iné údaje naznačili tendencie ekonomického oživenia -- napríklad optimistickejšie výsledky prieskumu amerického sektora služieb, ale aj výsledok prieskumu podnikateľskej nálady Conference Board, ktorý oslovuje asi stovku výkonných riaditeľov popredných firiem v USA. Ten na medzikvartálnej úrovni stúpol z 53 na 60 bodov. Zlepšenie nálad je podľa Ch. Hilla hlavne výsledkom lepšieho umiestňovania americkej produkcie vďaka slabému kurzu dolára. Podstatný je aj lacnejší prístup k úverom vďaka historicky nízkym úrokovým sadzbám. Ak sa ešte podarí znížiť nezamestnanosť v USA, na čom bude George W. Bush pred blížiacimi sa voľbami usilovne pracovať, zvýši sa aj domáci dopyt.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. jún 2022 04:26