Je vhodný čas na podnikanie?
Práve teraz je priestor na hľadanie príležitostí. Treba si uvedomiť, že milióny firiem vo svete zanikajú a milióny ďalších sa zakladajú. Vždy treba vypozorovať, čo je najviac žiadané. U nás je ešte neskutočne veľký priestor na podnikanie. Skúste zohnať dobrú upratovačku, dobrú opatrovateľku detí, niekoho, kto vám bude šiť veci na mieru. Treba si tiež uvedomiť, že svet napreduje. Prichádzajú nové technológie, a tým pádom sa pre podnikanie otvárajú aj iné možnosti.
Kde treba začať?
Spoluprácou, bez nej sú začiatky ťažké. Naše občianske združenie nadväzuje kontakty s podnikateľkami v zahraničí. Odovzdávame si skúsenosti. Vzniklo pomerne veľa partnerských podnikateľských aktivít. Ale treba si pritom uvedomiť mnoho vecí. Napríklad aj to, že ak s podnikaním začnem, nezbohatnem z večera do rána.
Predsa len, aj keď to dnes nemožno porovnávať, ako ste vy začínali?
Otvorila som si linajkový zošiť a zapisovala doň, koľko budem vyberať, koľko platiť a koľko z toho dám na prevádzku. Vtedy sme nemali ani potuchy, čo je to biznis plán. Na rozdiel od iných krajín, my sme stratili 40 rokov. Do biznisu sme vstúpili nepripravené, nemal nám kto odovzdať skúsenosti. Preto je pre nás výmena názorov soľou, rovnako aj skúsenosti podnikateliek z krajín, ktoré už majú tradíciu v podnikaní.
Ako sa u nás uchytili ženy v tvrdom ringu biznisu?
Sú, na rozdiel od mužov, opatrnejšie. Obávajú sa krachu, neúspechu. Napriek tomu nie sme v podnikaní na chvoste únie. Medzi podnikateľmi je až 30 percent žien. Tie, ktoré nad živnosťou uvažujú, nemajú vždy jasno, v akej oblasti sa im oplatí začať s biznisom.
Nájdu u vás pomoc aj tie podnikateľky, ktorým sa momentálne nedarí?
Samozrejme. Chceme v rámci našich programov pripravovať podnikateľky aj na tú chvíľu, keď sa im prestane dariť. Zákonite prichádza v každom podnikaní. Keď sa nám darí, je nám dobre, príde aj obdobie krízy. Na to ich treba pripraviť.
