StoryEditor

Mali ste problémy pri uchádzaní sa o finančnú pomoc pri štarte podnikania?

14.09.2009, 00:00

Katarína Brontvaiová, majiteľka spoločností BEPS a BEPS Plus, Ružomberok: Na moju súkromnú jazykovú školu som využila, v korunách, viac než miliónový kontokorentný úver z banky. Avšak jedna z jeho podmienok bola podpísať bianco zmenku, čím som založila celý môj majetok, a to bolo veľmi tvrdé. Mám rodinu a cítila som to ako Damoklov meč. Keďže som bola disciplinovaná platička, po roku splatenia úveru mi banka ponúkla predĺžiť kontokorent na ďalší rok, ale neprijala som ho. Nový úver by som pritom vedela využiť, lebo som spolumajiteľkou aj ďalšej firmy v cestovnom ruchu a mám plno nápadov, na ktoré by som potrebovala investície. Za takýchto rizikových odmienok to však odmietam. Spôsobilo mi to obrovské napätie v práci i v rodine a nepokladám to za správny spôsob podpory podnikania. Podnikateľ alebo živnostník by nemal napríklad podpisovať bianco zmenku na svoj majetok, ale malo by sa to vyriešiť ináč.

Erika Hromadová, živnostníčka v oblasti školstva a poradenstva zdravia, Bardejov
: V roku 2008 som odišla zo školy a štyri mesiace som bola na podpore v nezamestnanosti. Od začiatku roku 2009 som sa však rozhodla podnikať v lektorskej činnosti, či už vo výučbe na súkromnej škole alebo v poradenstve zdravia či prevencii závislostí. Na to, aby som mohla dostať príspevok na rozbeh živnosti z úradu práce -- 3 463 eur -- som vypracovala a odovzdala podnikateľský zámer a pracovníčky úradu mi poradili, na čo všetko je to vhodné využiť. Všetko šlo hladko, jediný zádrh bol v tom, že vyplatenie príspevku meškalo o dva-tri týždne. V mojich plánoch to však nič nenarušilo, lebo od počiatku som rátala s tým, že musím mať aj vlastnú vstupnú investíciu. Takže nevyhnutné veci som si najprv nakúpila z tohto zdroja, než mi prišli na účet peniaze od štátu.

Mária Mistríková, majiteľka Holičstva Tomarijo, Brezno
: Mám zamestnakyňu, ktorá využila príspevok na rozbeh živnosti. Ale čo je to za sumu, ak dostane okolo 2330 eur? Veď z toho si nemôže poriadne kúpiť nič, čo potrebuje na prácu v holičstve a kaderníctve. Len strihací strojček stojí od 1660 eur vyššie a ona tu potrebuje minimálne 2-3 strojčeky, nožnice sú za vyše 100 eur, nehovorím už o špeciálnych stoličkách, na ktoré jej vôbec z tej sumy nevyjde. Pritom ja tu mám štyri svoje staršie stoličky, ktoré nevyužijem, a mohla by som jej ich predať. Čo si ich zoberiem so sebou na dôchodok? Ale z príspevku to nie je dovolené. Prečo tí, ktorí začínajú, nemôžu využiť príspevok práve na zakúpenie starších zachovalých vecí? Veď oni nemajú vstupný kapitál a ako by im to pomohlo.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
10. november 2025 14:57