StoryEditor

Krátke správy

11.03.2004, 23:00

Americký obchodný deficit sa v januári prehĺbil na rekordných 43,06 mld. USD z revidovaných 42,69 mld. USD v decembri. Pre stúpajúce ceny ropy sa import pohyboval blízko úrovne historických maxím, export aj napriek slabému doláru mierne poklesol. Informovalo o tom americké ministerstvo obchodu. Ekonómovia očakávali mierne zníženie schodku na 42,05 mld. USD z pôvodne udávaných 42,48 mld. USD za december. Import mierne poklesol z rekordu, ktorý dosiahol v decembri, aj tak však dosiahol druhú najvyššiu hodnotu v histórii na úrovni 132,1 mld. USD. Americký export v januári mierne klesol na 89 mld. USD. (SITA)
Guvernér francúzskej centrálnej banky a člen rady Európskej centrálnej banky Christian Noyer dúfa, že rast francúzskej ekonomiky bude možné zrýchliť navzdory silnému euru. "Zatiaľ sa pohybujeme na úrovni medziročného rastu vo výške 1,5 až 2 %. Môžeme dúfať, že sa v priebehu roka budeme môcť priblížiť k našej potenciálnej miere rastu, teda k rastu mierne nad 2 %. Musíme však tohtoročný vývoj pozorne sledovať," povedal Noyer denníku La Tribune. Podľa Noyera sila svetovej ekonomiky a dopyt v eurozóne sú dôležitejšie ako devízové kurzy. Reagoval tak na obavy, že slabý dolár brzdí francúzsky vývoz, a teda aj rast ekonomiky. (SITA)
Okolo 23 miliónov eur (933,1 milióna Sk) malo vo Švajčiarsku preprať 106 obchodných zástupcov banky Fideraum, ktorá patrí k veľkej bankovej skupine Sanpaolo IMI. Nový taliansky finančný škandál vyšetruje štátne zastupiteľstvo vo Florencii. Obchodní zástupcovia sú podozriví okrem iného z prania špinavých peňazí a úžery. Boli obvinení z toho, že v posledných rokoch previedli milióny eur do zahraničia a okradli tak taliansku štátnu pokladnicu o enormné sumy. Obchodní zástupcovia investovali ilegálne exportované sumy najmä vo Švajčiarsku. Časť peňazí pretiekla vďaka daňovej amnestii znova do Talianska. Stopa vedie aj do Rakúska. (TASR)
Rakúska Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) poukáže na konto svojej mníchovskej materskej banky HypoVereinsbank (HVB) 116 miliónov eur (4,7 miliardy Sk) ako dividendu za uplynulý obchodný rok 2003. Je to rovnaká suma, aká bola určená na dividendy v roku 2002, potvrdil to rakúskej agentúre APA hovorca BA-CA. Nemecká HVB má v rakúskej dcére BA-CA, ktorá je zodpovedná za aktivity v Rakúsku a vo východnej Európe, 77,5-percentný podiel. Zvyšných 22,5 % je v diverzifikovanom vlastníctve. Na akciu vyplatí BA-CA nezmenenú dividendu vo výške 1,02 eur. Na vlaňajšom hospodárskom výsledku sa prejavil najmä predaj oboch podielov v poisťovniach CA a Union. (TASR)

19. máj 2022 23:31