StoryEditor

Polovica mzdy alebo voľno. Toľko stojí práca cez sviatky

21.12.2013, 23:00
Autor:
vanvan
Ak odmietnete pracovať počas štátnych sviatkov, riskujete porušenie pracovnej disciplíny. Hrozí vám výpoveď. Radí Andrea Pleschová z TPA Horwath.

Komu môže firma nariadiť prácu počas štátnych sviatkov?
Počas sviatkov môže zamestnávateľ nariadiť prácu len v prípadoch, ktoré definuje zákonník práce(paragraf 94 - Dni pracovného pokoja) a aj to len výnimočne, ak sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch a po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
Takéto práce sú okrem iných:
– naliehavé opravárske práce,
– nakladacie a vykladacie práce,
– inventúrne a uzávierkové práce,
– práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
–práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach.

Čo mi za takúto prácu musí moja firma zabezpečiť?
Okrem mzdy má zamestnanec za prácu vo sviatok nárok aj na mzdové zvýhodnenie. To je vo výške najmenej 50 percent jeho priemerného zárobku. Ak sa však zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.

Okrem mzdy a mzdového zvýhodnenia má zamestnanec samozrejme rovnaké nároky ako počas bežných pracovných dní, takže napríklad po odpracovaní štyroch hodín má nárok na poskytnutie stravy.

Aké sankcie mi hrozia ak odmietnem pracovať počas sviatkov?
Ak zamestnávateľ nariadi prácu vo sviatok v súlade so zákonníkom práce a zamestnanec odmietne pracovať, môže byť podľa závažnosti následkov toto konanie vyhodnotené ako menej závažné, alebo závažné porušenie pracovnej disciplíny. V prípade závažného porušenia pracovnej disciplíny to môže vyústiť až do výpovede.

Dnes je moderný home office. Ako sa robí z domu počas štátnych sviatkov. Tiež mám nárok na zvýhodnenie?
Príležitostný home office, alebo teda výkon pracovných činností z iného mesta, ako je prevádzka zamestnávateľa nie je presne riešený zákonníkom práce. Ten rieši len domácku prácu a teleprácu – čo však zamestnanec musí mať dohodnuté v pracovnej zmluve. V prípade domáckej práce a telepráce nemá zamestnanec nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas ani za prácu vo sviatok.

Pri neformálnom / príležitostnom home office, tak ako ho uplatňujú mnohé spoločnosti, v praxi obvykle platia rovnaké podmienky ako pri domáckej práci, je to však len na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom či a akú kompenzáciu si dohodnú.

Andrea Pleschová,
manažérka HR Services spoločnosti TPA Horwath

01 - Modified: 2005-10-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Radošovský končí, Simon mlčí
01 - Modified: 2022-11-30 23:00:00 - Feat.: - Title: Malajzia, Afrika či India: Exotické Vianoce nemusia stáť majetok a v zážitkoch sa im máločo vyrovná 02 - Modified: 2022-11-15 07:51:13 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť vo Francúzsku mierne klesla, blíži sa ku 14-ročnému minimu 03 - Modified: 2022-10-31 11:40:02 - Feat.: - Title: Zmeny v Zákonníku práce zavedú aj otcovskú dovolenku, novinku prináša zavádzanie smerníc Únie 04 - Modified: 2022-10-27 07:51:36 - Feat.: - Title: Polícia pre blížiace sviatky posilní hliadky v teréne, má viaceré odporúčania 05 - Modified: 2022-10-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Pracujem ako digitálna nomádka, robila som v 78 krajinách. Pripisujem to aj pandémii, hovorí mladá žena
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. december 2022 06:48