StoryEditor

Dotácie nepomôžu. Problém farmárov je v strate trhov

28.06.2014, 10:00
Autor:
turtur
Zvyšovanie dotácií poľnohospodárom nepomôže. Systém viazania podpory na produkciu už v minulosti spôsobil škody na prírode.

Rezort pôdohospodárstva mení systém dotácií. Farmári, ktorí chovajú aj zvieratá, alebo pestujú ovocie a zeleninu, majú v nasledujúcich rokoch dostať z Bruselu a štátneho rozpočtu viac peňazí ako doteraz. Vláda si od toho sľubuje zvýšenie sebestačnosti Slovenska v potravinách zo súčasných 47 na 80 percent.
Čo na dotácie hovoria predstavitelia mimovládnych organizácií? Vyjadrili sa dvaja z nich: Tatiana Nemcová, expertka pre spoločnú poľnohospodársku politiku a biodiverzitu (SOS, Birdlife Slovensko) a Daniel Lešinský, predseda Centra pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA).  

Je to krok späť?

T. Nemcová: Postup rezortu a teda ani spoločná poľnohospodárska politika (SPP) EÚ nie je správna. Systém viazania podpory na produkciu viedol v minulosti k intenzifikácií poľnohospodárstva. To spôsobilo vážne environmentálne škody. Preto predchádzajúce reformy SPP smerovali k oddeleniu dotácií od produkcie. Nový systém rozdelenia podpôr je teda krokom späť. 

Dotácie sú prekážkou rozvoja

Rozhodnutie nášho ministra presunúť 18,27 percenta prostriedkov z Programu rozvoja vidieka do priamych platieb (dotácií) bol pre nás sklamaním. Hlavným argumentom bolo zvýšenie konkurencieschopnosti našich farmárov v porovnaní s inými krajinami. Z nášho pohľadu však práve podpora z Programu rozvoja vidieka umožňuje cielenú podporu investícií, ktoré by mohli naše poľnohospodárstvo posunúť dopredu a tým lepšie konkurovať. Naopak, priame platby sú prekážkou zmeny, keďže udržujú súčasný stav. Žiaľ, presunom zdrojov do neefektívneho a necieleného systému priamych platieb našich poľnohospodárov o takéto pokrokové investície ochudobňujeme. 

Počas reformy mimovládne organizácie podporili myšlienku zachovania priamych platieb ale za podmienky, že budú posilnené štandardy takzvaného krížového plnenia (napríklad zahrnutie smernice o vodách, o pesticídoch a pod.) a že 30 % priamych platieb bude naviazaných na účinné zelené opatrenia platné pre všetkých poberateľov podpory. A naviac, že bude zabezpečená aj efektívna kontrola. V podobe, v akej boli teraz priame platby schválené, sú však podľa nášho názoru neefektívnym spôsobom vynakladania verejných peňazí. Nie je je to ani v záujme väčšiny farmárov na Slovensku.


Problémom je strata trhov

D. Lešinský: Znižovať deficit v domácej produkcii považujeme za správne a potrebné, nie však tak, ako sa to pripravilo. Verejné prostriedky majú prinášať verejné dobrá, teda kvalitné potraviny s minimálnym negatívnym vplyvom na životné prostredie.
Hlavný problém nedostatku potravinovej sebestačnosti Slovenska vidíme v strate trhov, neschopnosti predať výrobok na domácom trhu - kvôli zahraničným obchodným reťazcom, ktoré nemajú primárny záujem podporovať slovenských poľnohospodárov, ale maximalizovať zisk. A tu, podľa nášho názoru, pomôže podpora priameho predaja, regionálnych výrobno-spotrebných reťazcov, ako aj zameranie sa na komplexnú kvalitu, nie na kvantitu. Na tento účel sú priame platby nevhodným nástrojom. 

Podpora rodinných fariem

Priame platby považujeme za necielený a neefektívny spôsob pomoci farmárom, ktorý mal za následok degradáciu životného prostredia. Farmári by mali dostávať cielenú podporu, ktorá je založená na kombinácií environmentálnych a sociálnych kritérií, napríklad podporou malých a rodinných fariem.
Verejná podpora by mala ísť aj na výskum, poradenstvo, vzdelanie, čiže investície, ktoré sú prínosom pre celý sektor a nie
pre jednotlivcov. Toto všetko umožňuje súčasný Program rozvoja vidieka, ktorý je správny a malo by sa na ňom ďalej stavať.

01 - Modified: 2006-07-11 14:40:00 - Feat.: 0 - Title: Beňová-Flašíková chce zlepšiť vzťahy medzi BSK a Bruselom
01 - Modified: 2022-11-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Od pozemkového fondu je možný aj prenájom pôdy. Ako presne postupovať? 02 - Modified: 2022-11-18 08:07:09 - Feat.: - Title: Európsky parlament chce chrániť európskych producentov, obmedzí zahraničné dotácie 03 - Modified: 2022-11-09 17:48:02 - Feat.: - Title: Novela o dotovaní vysokých cien energií podnikov prešla prvým čítaním, má pomôcť s extrémnymi výdavkami 04 - Modified: 2022-11-03 18:30:00 - Feat.: - Title: Predané pozemky sú naspäť v rukách štátu, ten ich chce ponúknuť farmárom. Ako ich môžete získať práve vy? 05 - Modified: 2022-11-02 16:12:18 - Feat.: - Title: Pravidlá zúčtovania dotácií sa upravia, odobrila to prezidentka. Majú uľahčiť zosúladenie s rozpočtom
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. november 2022 05:08