StoryEditor

Veľké farmy prídu o pôdu. Dostanú ju mladí

29.09.2014, 00:02
Štát sa rozhodol podporiť začínajúcich a rodinných farmárov. Na rozbeh biznisu im sľubuje 40-tisíc eur a 28 hektárov pôdy.

Bol práve na traktore, ale telefón zdvihol. „Počkajte chvíľu, vypnem motor, aby sme sa počuli,“ hovorí mladý farmár Andrej Francisci, keď sme mu zavolali. Hluk na druhej strane „drôtov“ utíchol a mohli sme hovoriť. „Som na poli, robím podmietku. Chystám pôdu na sejbu ozimnej pšenice,“ vysvetlil Andrej. Spolu s bratom a otcom majú rodinnú farmu. Gazdujú na 315 hektároch. Oproti iným agropodnikom je ich farma trpaslíkom. No pre troch chlapov aj tak „zaberák“. 40-tisíc eur? To je kvapka

Andrej je mladý farmár. Podniká v obci Košúty v okrese Galanta. Očakáva, že štát mu pomôže. Dotáciami i pôdou. Tým by rodinnú firmu mohol rozšíriť. Rezort pôdohospodárstva totiž pripravil koncepciu pomoci mladým, novým a rodinným farmárom. Hoci doteraz na nich príliš nemyslel. Tak to už vyžaduje Brusel a my sa tomu prispôsobujeme. 
Mladých farmárov je na Slovensku ako šafranu. Väčšina „gazdov“ má už okolo šesťdesiatky a odchádzajú postupne do dôchodku. „Mám záujem o prenajatie pôdy z pozemkového fondu, ale aj o finančnú dotáciu, ktorú ponúka štát,“ dodáva Andrej. Ministerstvo chce mladým prispieť aj 40-tisíc eurami na nákup techniky. Nie je to veľa. Asi tak na jeden menší traktor aj s prívesom. Andrej by potreboval aj kombajn či disky na podmietanie. Možno práve do toho investuje peniaze, ak ich od štátu dostane.  

Chce sa venovať ovocinárstvu

Na dotácie od vlády sa spolieha aj začínajúci agropodnikateľ Norbert Kiss. Pri Vrábľoch chce na 50 hektároch založiť sad drobného ovocia. Túto pôdu vlastní, ale dal ju do prenájmu jednému z tamojších družstiev. „Ešte nepodnikám, len sa na to pripravujem, no projekt mám. Pôda by sa mala pre mňa uvoľniť o rok, keď sa skončí zmluva o prenájme,“ hovorí Norbert. 
Chýba mu aj štartovací kapitál. Spomínaných 40-tisíc eur, ktoré by mohli mladí farmári dostať, je však len odrobinka. Zďaleka nepokryjú náklady začínajúceho farmára. Norbert by potreboval oveľa viac. Lebo počiatočné investície na jeden hektár sadu, ako hovorí, sa môžu vyšplhať až na zhruba 27-tisíc eur.
„Najväčší problém pre začínajúcich podnikateľov je nedostatok pôdy a štartovacieho kapitálu. Som rád, že ministerstvo pôdohospodárstva nám začína pomáhať,“ povedal. Predpokladá, že na 50 hektároch nebude podnikať hneď, ale farmu rozšíri postupne. „Chystáme sa na to spoločne s manželkou. Hoci každý z nás má teraz svoje zamestnanie. Potom sa nám farma stane jediným zdrojom obživy,“ dodáva. 

Sceľovanie pozemkov mešká

Norbert by uvítal, keby štát pozemkové úpravy urýchlil. Meškajú na celom Slovensku. Doteraz je vlastnícky vysporiadaných a scelených len desať percent plochy územia Slovenska, čo je asi 490-tisíc hektárov. Meškajúce pozemkové úpravy sú aj jednou z príčin, prečo je u nás vhodnej pôdy na agropodnikanie málo a farmári sa k ďalšej dostávajú veľmi ťažko.
„Štát by nám mohol pomôcť aj peniazmi na pozemkové úpravy, aby sa pôda rýchlejšie sceľovala a vznikli väčšie celky. Potom by bolo viac pozemkov aj pre farmárov, vrátane začínajúcich, ktorí svoj biznis iba rozbiehajú,“ dodal Norbert. 

Záujem o pôdu bude veľký

Mladým farmárom chce štát prenajať zhruba 11-tisíc hektárov pozemkov. Teraz na nich hospodária väčšie agrárne podniky. Keď im však skončia  nájomné zmluvy, časť z nej budú musieť vrátiť Slovenskému pozemkovému fondu a ten ich zasa pridelí mladým farmárom. 
Bude o pôdu medzi mladými záujem? – pýtame sa šéfa Združenia mladých farmárov na Slovensku Bálinta Péma. „Záujem určite bude,“ potvrdzuje. „Bude pomerne veľký. Lebo na pridelenie pôdy mladým už tlačíme niekoľko rokov. Vždy sme však narazili na prekážku, že ju niekto obrába a firmy, ktoré na nej hospodária, sa nás pýtajú, prečo by ju mali dať mladých. Niekedy nám hovoria, že mladí a miestni farmári takto ohrozujú podnikanie väčších agrofiriem. Je to pre nás ťažká situácia,“ dodal Pém.  Mladí zabehnuté firmy neohrozia

Ohrozia mladí podnikatelia zabehnuté firmy, ktoré im budú musieť „vydať“ 11-tisíc hektárov pozemkov? Bude potom na Slovensku menej potravín, keďže veľké, zabehnuté farmy, prídu o časť prenajatej pôdy? V neistote by sa však neocitli všetci väčší farmári.
Obmedzenie sa má týkať len tých, ktorí si od štátneho pozemkového fondu prenajímajú viac ako sto hektárov. Krátenie sa však nedotkne pôdy, ktorú využívajú na živočíšnu a špecializovanú rastlinnú výrobu, hlavne zeleninu a ovocie. Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že pokles produkcie potravín Slovensku nehrozí.
„Otázka poklesu výroby ukrojením časti výmery pôdy v správe Slovenského pozemkového fondu nepredstavuje riziko straty produkcie. Jedenásťtisíc hektárov je malé percento z celkového pol milióna hektárov pôdy na Slovensku. Navyše, nebude dochádzať k „ukrajovaniu“ z pozemkov počas trvania nájomných zmlúv, ale až po ich vypršaní,“ informoval HN rezort. 
Mladý farmár, ktorý dostane od štátu pôdu, bude sa musieť podľa ministerstva tiež zamerať na špecializovanú rastlinnú a živočíšnu výrobu.  
Projekt podpory mladých farmárov sa má spustiť od nového roku.  

Viac o téme sa dozviete tu:
Máte menej ako 40 rokov? Skúste to s farmou

TOP 10 zmien pri predaji pôdy a pozemkových úpravách


               Čo nájdete v pondelkovej prílohe Hospodárskych novín Podnikanie

– Podpora začínajucich, mladých a rodinných fariem

– Ako je nastavená legislatíva

– Novinky v predaji pôdy a pozemkových úpravách 

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN, aktuálne v deň vyjdenia (t. j. v pondelok 29. septembra 2014).

Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydania (aktuálne v deň vyjdenia) cez SMS na váš mail TU.

Staršie pdf vydania nájdete TU.

01 - Modified: 2006-10-27 08:31:16 - Feat.: 0 - Title: Dell u nás spúšťa predaj
01 - Modified: 2022-12-05 15:40:44 - Feat.: - Title: PPA do konca roka vyplatí ešte 330 miliónov eur 02 - Modified: 2022-12-04 08:02:29 - Feat.: - Title: Vrátili stratené peniaze. Poctivci zo Švajčiarska spravili némemu mužovi predčasné Vianoce 03 - Modified: 2022-12-02 16:49:19 - Feat.: - Title: V Španielsku sa objavujú listové bomby. Môžu súvisieť s podporou Ukrajiny, myslí si minister vnútra 04 - Modified: 2022-12-01 17:46:12 - Feat.: - Title: Biznis sa dočkal pomoci na energie. Štát dal 300-tisíc firmám čas do Vianoc 05 - Modified: 2022-12-01 09:52:45 - Feat.: - Title: PPA eviduje obrovský záujem potravinárov o výzvu na desať miliónov eur
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
09. december 2022 14:46