StoryEditor

Spotrebiteľ bude mať vyššie práva. Pri nákupoch cez internet

27.03.2014, 15:20
Spotrebiteľom presadila EÚ vyššiu ochranu. Od júna majú vo všetkých štátoch väčšie práva pri vrátení tovarov, či vypovedaní zmluvy s obchodom.

Aj vám sa stalo, že pri kúpe letenky alebo niektorých služieb cez internet boli na zmluve vopred zaškrtnuté políčka? A ak si ich nevšimnete, vznikla by vám nejaká povinnosť, či platba navyše? Takéto vopred vyplnené kolónky budú onedlho patriť k zakázaným praktikám. No nielen ony. Spotrebitelia sa dočkajú aj prísnejšieho metra na „meranie“ skrytých poplatkov alebo predpripravených štandardných formulárov, ktoré zákazníkom uľahčia situáciu, ak budú chcieť odstúpiť od zmluvy.

Koncom jari štartujú nové pravidlá

Toto sú len niektoré z nových práv, ktorými chce Brusel opäť viac posilniť pozíciu európskych spotrebiteľov. Na druhej strane to však, samozrejme, znamená, že čím viac vymožeností pre spotrebiteľov, tým tvrdšie kritériá na podnikateľov, či firmy.

Permanentne zvyšovať práva zákazníkov sa snaží Európska komisia už niekoľko rokov. Pre nový súbor spotrebiteľkých práv, ktoré majú začať platiť o dva mesiace, vypršal termín na ich zapracovanie do právnych predpisov 28 krajín EÚ na prelome rokov 2013/2014. Do praxe musia vo všetkých vnútroštátnych kódexoch vstúpiť najneskôr 13. júna 2014.

Štrnásť dní na rozmyslenie

Právne predpisy v prospech spotrebiteľov sa tým posilnia najmä pri nakupovaní cez internet. Novými pravidlami sa napríklad zabezpečí lehota na odstúpenie od zmluvy medzi zákazníkom a obchodnou firmou v dĺžke štrnástich dní v celej únii. Znamená to, že ak spotrebiteľ zmení rozhodnutie, tovar môže vrátiť, prípadne vypovedať zmluvu o službe, z akéhokoľvek dôvodu.

Top 10 výhod, ktoré EÚ upravila v prospech spotrebiteľov

1. Zákaz skrytých poplatkov na internete

Skryté náklady sa vyskytujú vtedy, keď sa neseriózne firmy usilujú zavádzať ľudí, aby zaplatili za „bezplatné“ služby, napríklad za všelijaké horoskopy, recepty, či iný „servis“ na internete. Od júna sa bude vyžadovať, aby zákazník výslovne potvrdil, že berie na vedomie zaplatenie danej služby.

2. Vyššia cenová transparentnosť

Obchodníci musia uvádzať celkové náklady na výrobok alebo službu, vrátane všetkých ostatných dodatočných poplatkov. Ľudia nakupujúci cez internet nebudú musieť platiť žiadne poplatky či ďalšie náklady, ak ich na ne pred zadaním objednávky riadne neupozornili.

3. Stop vopred zaškrtnutým políčkam na webe

Pri nákupe cez internet – napríklad pri kúpe letenky – vám môžu ponúknuť dodatočnú službu, napríklad nákup cestovného poistenia alebo prenájom auta. Takéto dodatočné služby vám môžu ponúkať formou vopred zaškrtnutých políčok. Dnes ste neraz nútený zrušiť zaškrtnutie takýchto políčok, pokiaľ služby nechcete. Nová smernica to zakazuje.

4. Dva týždne na zmenu rozhodnutia spojeného s nákupom

Lehota na odstúpenie od zmluvy sa predlžuje na 14 dní zo súčasných siedmich. Ochrana sa rozširuje aj na prípady tzv. vyžiadaných návštev, keď obchodník vopred zavolá a prehovorí zákazníka, aby s návštevou súhlasil. Právny predpis nebude rozlišovať medzi vyžiadanou a nevyžiadanou návštevou (ako je to dnes). Odstúpenie od zmluvy sa rozširuje aj na internetové aukcie (napríklad eBay). Právo na odstúpenie od zmluvy začne momentom, keď je tovar doručený, a nie od uzavretia zmluvy (ako dnes). Vzťahuje sa to na objednávky cez internet, telefón, zásielkový obchod, podomový predaj, predaj na ulici, predaj na párty firmy, či predaj v priebehu výletu organizovaného predajcom.

5. Lepšie práva na vrátenie peňazí

Obchodníci musia spotrebiteľom vrátiť peniaze za výrobok do 14 dní od odstúpenia od zmluvy, vrátane nákladov na dodanie. Riziko za poškodenie tovaru počas prepravy spravidla nesie obchodník – do momentu, kým tovar neprevezme spotrebiteľ.

6. Vzorový formulár na odstúpenie od zmluvy platný pre celú EÚ

Spotrebitelia budú mať k dispozícii vzorový formulár, ktorý môžu, ale nemusia použiť, ak zmenia rozhodnutie a chcú odstúpiť od zmluvy uzatvorenej na diaľku alebo pri podomovom predaji. Uľahčí im to a zrýchli odstúpenie od zmluvy nezávisle od toho, kde v EÚ zmluvu uzavreli.

7. Zrušenie príplatkov za použitie kreditky a priamych telefonických liniek

Je koniec vyšším platbám za použitie kreditnej karty, ak sú tieto sumy vyššie, než sú skutočné náklady, aké vznikajú obchodníkovi pri poskytovaní takejto platobnej možnosti. Pri využívaní tzv. horúcich telefonických liniek (hotlines) si obchoník nebude môcť účtovať vyšší poplatok, než je základná sadzba za telefónne hovory.

8. Jasnejšie informácie o uhrádzaní nákladov pri vrátení tovaru

Ak obchodníci požadujú, aby náklady pri vrátení tovaru po zmene rozhodnutia hradil spotrebiteľ, musia ho o tom vopred jasne informovať. Ak to neurobia, musia tieto náklady hradiť sami. Obchodníci musia zákazníkom ešte pred nákupom oznámiť aspoň odhad maximálnych nákladov na vrátenie tovaru veľkých rozmerov (napríklad pohovky), ktorý si kúpil cez internet či zásielkovú službu.

9. Lepšia ochrana spotrebiteľov v súvislosti s digitálnymi výrobkami

Bude nevyhnutné jasnejšie spotrebiteľovi uvádzať informácie o digitálnom obsahu produktu (hudobné záznamy, videozáznamy), vrátane informácií o použití technických ochranných opatrení, ako je napríklad obmedzenie práva na kopírovanie obsahu.

10. Jednotné pravidlá pre podniky uľahčujúce obchod v celej Európe.

Zjednotenie základných pravidiel pre obchodné zmluvy uzatvárané cez telefón, zásielkovú službu či internet, ako aj predaj mimo obchodov. Celá únia bude mať rovnaké podmienky transakcií. Aj spotrebiteľom aj podnikom uľahčia život štandardné formuláre.

01 - Modified: 2006-03-16 08:16:00 - Feat.: 0 - Title: Ceny benzínov klesli nepatrne, cena nafty vzrástla o 0,53 Sk
01 - Modified: 2022-11-25 12:40:23 - Feat.: - Title: Spotrebitelia by mali byť obozretní aj počas výpredajov typu Black Friday, upozorňuje Hirmanov rezort 02 - Modified: 2022-11-24 06:29:23 - Feat.: - Title: Viacerí už na Slovensku pohoreli. Trh lacnej módy chcú teraz u nás dobyť Poliaci, idú aj do Bratislavy 03 - Modified: 2022-11-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Mini triky, ktoré nosia maxi predaje 04 - Modified: 2022-11-11 14:55:50 - Feat.: - Title: Hrozí, že si za tvrdý alkohol priplatíme o 20 percent viac. Poslanec chce vyššiu daň z liehu 05 - Modified: 2022-10-28 10:45:29 - Feat.: - Title: Musk kúpil predražený Twitter. Prvý krok pre svoju sieť absolútnej slobody prejavu? Vyhodil vedenie
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
29. november 2022 02:34