StoryEditor

Podnikatelia pozor. Štát vám ponúka peniaze na mzdy mladých

11.04.2014, 10:00
Autor:
turtur
Firmám štát prispeje na mzdy mladých, ktorí sú aspoň jeden mesiac na úrade práce. Prečítajte si, čo si o projekte myslia podnikatelia.

Koncom apríla a začiatkom mája budú môcť podnikatelia požiadať úrady práce o dotácie na mzdy pre mladých do 29 rokov. K dispozícii je necelých 5 miliónov eur, za ktoré sa môže zriadiť 856 nových pracovných miest. To znamená, že mesačne môžu na jedného pracovníka dostať maximálne 476 eur.
Čo si o tomto projekte myslia firmy, sa dočítate v našej ankete. 


 

Otázka: Je dotovanie miezd pre mladých ľudí, ktorí sú na úrade práce, vhodný spôsob zníženia ich nezamestnanosti?  Využili ste túto možnosť?
------------------------------------
 Andrej Révay, AXASOFT  
Som presvedčený, že administratíva s vybavovaním dotácie je prácna a neprinesie želateľný efekt. Myslím si, že lepšie by bolo uplatniť plošnú úľavu na odvodoch pre vybrané profesie, v ktorých je uplatnenie mladých ľudí problematické. V našej IT spoločnosti zamestnávame často aj študentov. V súčasnosti potrebujeme informatikov, ktorých je nedostatok. 

Peter Makovický, konateľ, Exekučná
Projektu by určite pomohla lepšia propagácia. Aby si dotácie nerozdelilo pár vyvolených firiem, ale aby mali možnosť čerpať dotácie aj iné firmy. Tiež by pomohlo serióznejšie prerozdelenie peňazí, pretože ak jedna firma zamestnáva ľudí s dotáciou, môže ísť cenovo nižšie, a tým nabúra konkurenčnú schopnosť firiem, ktoré dotácie nemajú.  

Michal Králik – konateľ, UVEA Mediklinik
Čerpanie dotácie nám pomohlo vytvoriť dve pracovné miesta. Teraz ju však čerpáme len na jedného. Druhý zamestnanec odišiel, takže sme museli peniaze na neho vrátiť. Príprava projektu bola síce administratívne náročná, ale s tým sme počítali. Podarilo sa nám to pripraviť za pomerne krátky čas aj vďaka ochote pracovníkov verejnej správy. 

Vlastimil Rezek, hovorca, Lesy SR 
Náš podnik by dokázal vytvoriť pre mladých do 29 rokov 25 až 30 pracovných miest. Prijatí absolventi škôl by boli zaradení tam, kde je predpoklad uvoľnenia miest odchodom do dôchodku. Podmienkou však je, že zamestnávateľ neukončí s ľuďmi pracovný pomer z organizačných dôvodov. Limituje nás aj schéma pomoci de minimis, ktorej podmienky nespĺňame. 

Jana Burdová, hovorkyňa, Enel
Mladých ľudí hľadáme primárne pre prevádzku jadrových elektrární na pozíciu operátora sekundárneho okruhu. V tejto oblasti už dlhodobo spolupracujeme s našimi univerzitami. Uplatnenie ponúkame aj študentom vysokých škôl odborov netechnického smeru, ako sú napríklad ekonomika, obchod, služby a financie. 

01 - Modified: 2006-04-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Podmienené európske peniaze
01 - Modified: 2022-08-16 08:14:48 - Feat.: - Title: Nezamestnanosť v Británii v 2. štvrťroku mierne vzrástla a mzdy stúpli 02 - Modified: 2022-08-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Aj vám pridáme! 03 - Modified: 2022-08-11 13:59:46 - Feat.: - Title: Počet žiadostí o podporu v USA minulý týždeň vzrástol, prekvapujúco menej ako ekonómovia predpokladali 04 - Modified: 2022-08-13 17:36:02 - Feat.: - Title: Ako u nás pomôcť elektromobilom? Zvýhodnime ich v pruhoch MHD a pri parkovaní, hovorí šéf asociácie 05 - Modified: 2022-08-11 07:55:58 - Feat.: - Title: Zamestnanosť v júni najviac rástla v ubytovaní, v priemysle poklesla
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
17. august 2022 19:44