StoryEditor

Dumitrescu pre HN: Nezabudnite na kapitálový príjem zo zahraničia

25.02.2013, 23:00
Kapitálové príjmy zo zahraničia nepodliehajú slovenskej zrážkovej dani. Automaticky sú preto podľa Ľubica Dumitrescu, senior manažérky na oddelení daní spoločnosti Deloitte, predmetom zdravotného poistenia.

Aké príjmy z kapitálového majetku sa najčastejšie vyskytujú v praxi?
Najčastejším príjmom z kapitálového majetku sú úroky z bežného účtu, kupóny z dlhopisov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku či príjmy z vrátenia podielových listov.

Vedia ľudia správne zdaňovať kapitálový majetok?
Príjmy z kapitálového majetku sú – ak pochádzajú zo Slovenska – väčšinou predmetom zrážkovej dane, a teda nie sú uvádzané v daňovom priznaní. Daňovník ani nemá možnosť takýto príjem už v daňovom priznaní uviesť a zmeniť tak zrážkovú daň na preddavok. V minulosti takéto niečo bolo možné, napríklad pri úrokových príjmoch, a daňovníci to vo veľkom využívali.

V čom teda robia často chyby v praxi?
Stretávame sa s množstvom chýb pri vykazovaní takýchto príjmov plynúcich zo zahraničia, ak zahraničná vyplácajúca spoločnosť nepostupovala podľa platnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia alebo podľa európskych smerníc. To znamená, že zdanila príjem v zahraničí, aj napriek tomu, že nemala právo na zdanenie, prípadne zdanila príjem vyššou sadzbou, ako mala právo. Nesprávne zrazenú daň si treba pýtať naspäť od daňového úradu štátu, v ktorom bola zrazená.

Z niektorých kapitálových príjmoch treba platiť zdravotné odvody. Ako to teda je?
Kapitálové príjmy potenciálne podliehajú zdravotným odvodom. A to vtedy, ak nie sú zdanené zrážkovou daňou. Ide teda o akékoľvek kapitálové príjmy zo zahraničia, ktoré slovenskej zrážkovej dani nepodliehajú. Takéto príjmy sú potom automaticky predmetom zdravotného poistenia. Mätúce je niekedy pre daňovníkov to, že taký istý typ príjmu, ale zo Slovenska, už zrážkovej dani podlieha, a teda neuvádza sa v daňovom priznaní a ani nie je predmetom zdravotného poistenia. Pri príjmoch z vrátenia podielových listov daňovníci môžu dosiahnuť výhodnejšie zdanenie, ak z rôznych podielových listov dosiahli straty aj zisky. Tie sa dajú spočítať a zrazená daň, respektíve jej časť, sa im vráti naspäť. Avšak opačnou stranou mince je práve zdravotné poistenie, ktoré sa zaplatí z výsledného zisku z podielových fondov, čo daňovníci často nedomyslia.

01 - Modified: 2004-10-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Laureátka Sacharovej ceny obviňuje úniu
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. február 2023 05:29