StoryEditor

Krátke správy

30.10.2002, 23:00
Autor:
(bad)(bad)

Maďarská banka OTP Bank vykázala v prvom polroku nárast konsolidovaného hrubého zisku v medziročnom porovnaní o 13 % na úrovni 34,8 mld. HUF. Samotná materská spoločnosť vykázala zisk 29,6 mld. HUF. Čistý zisk dosiahol úroveň 28,97 mld. HUF. Celkové konsolidované aktíva banky dosiahli ku koncu júna tohto roku úroveň presahujúcu 2,452 bil. HUF, čo je medziročný nárast až o 16 %. Aktíva materskej spoločnosti sú pritom na úrovni 2,16 mld. HUF. Celkové poskytnuté úvery, zahŕňajúce aj rezervy na krytie strát z nedobytných pohľadávok, predstavovali na konci júna 1,034 bil. HUF.
V Japonsku naďalej pokračuje súboj o bankovú reformu, ktorú navrhuje japonský minister hospodárstva a Heizo Takenaka, šéf finančného dohľadu v Japonsku. Podľa centrálnej banky Bank of Japan musí vláda vytvárať väčší tlak na banky, aby sa rýchlejšie odstránil problém nedobytných úverov. Masaru Hajami, guvernér centrálnej banky, navrhuje, aby vláda zmenila svoje prednostné akcie v bankách na kmeňové. Týmto by vláda získala približne 20-percentný podiel na kapitáli 3 zo 4 najväčších japonských bánk.
Ratingová agentúra Fitch Rating zvýšila včera rating dlhodobého dlhu Rumunska v zahraničnej mene z B+ na BB- a dlhodobého dlhu v domácej menej na z úrovne BB- na BB so stabilným výhľadom. Rating krátkodobého dlhu v zahraničnej menej zostal nezmenený na úrovni B. Schopnosť splácať svoje záväzky si Rumunsko zlepšilo za posledné dva roky a ekonomika zaznamenáva najvyššiu výkonnosť od prechodu na trhový mechanizmus.
Bank of Japan, ktorá je japonskou centrálnou bankou, uvoľňuje ešte viac svoju voľnú peňažnú politiku. Výbor pre peňažnú politiku Bank of Japan schválil, že objem rezervných prostriedkov poskytnutých dlžníkom zvýši na 15 až 20 bil. JPY (122 mld. USD). Pôvodne sa však rátalo s úverovým rámcom 10 až 15 bil. JPY. Guvernér Bank of Japan Masaru Hajami povedal, že týmto krokom chce predísť kontraktácii japonského finančného sektora.
Česká Komerční banka včera oznámila, že za prvých deväť mesiacov tohto roku zvýšila nekonsolidovaný čistý zisk podľa medzinárodných účtovných štandardov o 149 % na úroveň 6,31 mld. CZK. Analytici očakávali čistý zisk na úrovni 5,55 mld. CZK. Objem klientskych úverov sa za obdobie zvýšilo o viac ako tretinu na úroveň 408 mil. CZK. Objem poskytnutých hypotekárnych úverov sa v medziročnom porovnaní zvýšil o 88 % a objem spotrebiteľských úverov sa zvýšil o jednu tretinu.
Nemecká HypoVereinsbank oznámila ďalšie prepúšťanie. Podľa predsedu dozornej rady Kurta Viermetza chce banka prepustiť viac než plánovaných 9 100 ľudí. Minulý týždeň oznámila HypoVereinsbank, že tretí štvrťrok uzavrela s výraznou stratou 447 mil. eur. Vzhľadom na nepriaznivé hospodárske výsledky sa má nový plán znižovania nákladov aplikovať rýchlejšie, ako pôvodne banka zamýšľala. V roku 2003 sa majú znížiť administratívne náklady o 500 mil. eur.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
13. august 2022 08:26